Lokata bankowa? Giełda? Nieruchomości? W co będziemy inwestować w 2018 r.?

13.11.2017 11:01  Inwestowanie
Inwestorzy od lat mogą korzystać z dobrze znanych form pomnażania kapitału, takich jak lokaty bankowe, inwestycje w nieruchomości, gra na giełdzie czy wciąż stosunkowo młode pożyczki społecznościowe (ang. Social Lending). Nowym interesującym rozwiązaniem może być natomiast social lending z zabezpieczeniem hipotecznym.

Polacy chętnie umieszczają środki na lokatach, których najmocniejszą stroną jest niski poziom ryzyka. Niestety idzie on w parze z niewielkim zyskiem – aktualnie inwestor nie może liczyć na więcej niż około 0,5-1,5% rocznie. Do najbezpieczniejszych inwestycji należą również nieruchomości. W tym wypadku należy się spodziewać zwrotu rzędu 4-7% rocznie, zakładając idealne warunki, tj. brak konieczności wykonywania kosztownych remontów i napraw, stałe obłożenie i regularnie płacących najemców. Jednak jeśli będziemy mieć trudności ze znalezieniem osób chętnych na wynajem mieszkania albo trafimy na nieuczciwego kontrahenta, a do tego pojawi się np. konieczność wyremontowania łazienki, nasz zysk najpewniej nie przekroczy 1-5%.

Dużą popularnością wśród inwestorów indywidualnych cieszy się również giełda. Taka forma inwestowania kusi nas perspektywą wysokich zysków, jednak dla niedoświadczonych graczy oznacza najczęściej straty. Wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i czasu poświęconego na analizę rynku. Inwestorzy, którzy szukają łatwego zysku, najczęściej zniechęcają się po pierwszej porażce, kończąc przygodę z giełdą ze stratami.

Tradycyjny social lending

Ponieważ tradycyjne formy inwestowania kapitału mają wiele wad, inwestorzy wciąż szukają nowych rozwiązań. Jednym z nich są portale social lendingowe, które weszły do Polski w 2008 roku i zdążyły w tym czasie zainteresować duże grono osób.

Pożyczki społecznościowe są nowoczesnym i interesującym sposobem generowania zysków, jednak większość tego rodzaju serwisów ma również słabe strony – duży odsetek niespłaconych pożyczek oraz niedoskonałe procedury scoringu pożyczkobiorców. Dla inwestorów oznacza to zarówno wyższe ryzyko, jak i niższy zwrot z inwestycji. Jedna niespłacona pożyczka jest w stanie istotnie obniżyć opłacalność całego przedsięwzięcia.

Social lending z gwarancją zwrotu zainwestowanych środków

Wspomniane wady popularnych pożyczek społecznościowych starają się wyeliminować twórcy serwisów social lendingowych z gwarantowanym zwrotem w przypadku niewypłacalności pożyczkobiorcy. W jaki sposób osiągają ten cel?

Kluczowym elementem są wysokie wymagania dotyczące zabezpieczenia pożyczki. Na przykład Europpa.eu wymaga od pożyczkobiorców minimum 300% zabezpieczenia hipotecznego, co w przypadku niewypłacalności pozwala na całkowity zwrot środków finansowych inwestorów, odsetek oraz poniesionych przez serwis kosztów, np. windykacyjnych czy zastępstw prawnych.

Spłacalność pożyczek jest wysoka

Zabezpieczenie na nieruchomości sprawia, że pożyczkobiorcy są bardziej skłonni do podejmowania przemyślanych decyzji przy wnioskowaniu o finansowanie, kwoty wnioskowane są również wyższe. Jak poinformował nas przedstawiciel serwisu Europpa, chętnych nie brakuje, zarówno wśród osób chcących zainwestować, jak i wśród firm poszukujących finansowania.

Pomimo notarialnego zabezpieczenia wpisanego w Księgę Wieczystą nieruchomości, uzyskanie pożyczki wcale nie jest łatwe – większość wniosków jest odrzucana, przyjmuje się jedynie te, które są obarczone najmniejszym ryzykiem; najczęściej finansowane są firmy z dobrym biznesplanem. Tego rodzaju serwisy często występują również jako współinwestor. Jest to też wskazówka dla innych, gdzie bezpieczniej ulokować swoje środki.

Ponadto, w przeciwieństwie do klasycznych pożyczek społecznościowych i portali crowdfundingowych, serwisy z pożyczkami z zabezpieczeniem na nieruchomościach zajmują się pełną obsługą procesu – od udzielenia wsparcia finansowego, aż do całościowej spłaty wraz z odsetkami. Portale biorą na siebie administrację pożyczek, działania prawno-notarialne, zarządzanie spłatami i ustalanie zabezpieczeń na nieruchomościach.

W co dokładnie można inwestować za pomocą takiego narzędzia?


Podobnie jak w innych portalach opartych na idei crowdfundingu, inwestor sam wybiera pomysł lub firmę, której chce powierzyć swoje środki. W tym przypadku osoba udzielająca pożyczki ma jednak ten komfort, że w razie problemów ze spłatą zostanie zaspokojona z ustanowionych zabezpieczeń, takich jak weksle, udziały, papiery wartościowe czy nieruchomości.

Solidne zabezpieczenie pożyczanych kwot i szczegółowa weryfikacja pożyczkobiorców pozwalają na osiąganie wysokiej spłacalności i w konsekwencji obniżenia kosztów pożyczki. Często w roli inwestora występują również same serwisy.

Czy to się opłaca?


Inwestycja w przedsięwzięcie z zabezpieczeniem hipotecznym zdaje się być interesującą i względnie bezpieczną alternatywą dla tych, których nie zadowalają zyski z lokat bankowych, a grę na giełdzie uważają za zbyt ryzykowną. Użytkownicy takich serwisów mogą liczyć na realny zysk roczny rzędu 10-18%, choć slogany reklamowe to nawet 30% zainwestowanej kwoty. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że środki nie są zamrażane. Inwestor może je w każdej chwili wycofać, sprzedając swoje udziały.
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Lokaty mają to do siebie, że nie każdą można zerwać od razu, a giełda.. No, tutaj wszystko może się zdarzyć. Ja też mam jakiś tam kapitał do zainwestowania i zastanawiam się nad portalem Europpa. Podobno zyski mogą być duże, a firma z tego co wiem, nie pożycza byle komu i dokładnie sprawdza to, komu udziela pożyczki. Zyskujesz, bo transakcja jest zabezpieczona hipoteką.

    ~Devil   (24 maja o 10:38)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie