Lokata lub fundusz, czy może obie opcje?

25.04.2016 09:13  Inwestowanie
Lokata lub fundusz, czy może obie opcje? Stopy procentowe, wciąż utrzymujące się na rekordowo niskim poziomie, raczej nie kuszą do lokowania pieniędzy na lokacie bankowej. Oprocentowanie póki co nie daje nam perspektyw na osiąganie dobrych wyników, więc może warto pomyśleć o  funduszach inwestycyjnych rynku pieniężnego? A może zdecydować się na obie formy? Co powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz ostateczną decyzję?

Oprocentowanie

Wybierając lokatę bankową, warto zapamiętać, że informacja o sugerowanym oprocentowaniu w wysokości np. 3,5 proc., jaka widnieje na ulotkach bankowych nie zawsze musi oznaczać tyle w rzeczywistości. Koniecznie sprawdźmy drobny druk na dyspozycji otwarcia lokaty, w którym dowiemy się, czy jest to oprocentowanie brutto czy netto, czyli już po odliczeniu tzw. podatku Belki.

Po drugie, porównując terminy zapadalności lokat (okresy na jakie są zakładane) z ich oprocentowaniem zawsze przeliczajmy je w skali roku. Wtedy najlepiej widać, jaka opcja jest dla nas najbardziej korzystna. Przydają się tutaj internetowe kalkulatory oprocentowania lokat dedykowane dla osób nielubiących matematyki.

Na koniec warto pomyśleć o funduszach inwestycyjnych rynku pieniężnego, które nie ograniczają nam dostępu do gotówki w razie potrzeby, jak ma to miejsce w przypadku depozytów, a wielokrotnie dają wyższą stopę zwrotu od lokat bankowych.
Koszty transakcyjne i dostęp do środków

W przypadku depozytów samo ich założenie jest darmowe. Jednak w sytuacji, gdy będziemy zmuszeni lokatę zerwać przed jej terminem zapadalności, zazwyczaj utracimy całość bądź część odsetek. Tutaj bezkonkurencyjne są znowu fundusze, do których dostęp mamy w dowolnym momencie, zachowując całą wypracowaną stopę zwrotu (pomniejszoną oczywiście o podatek). Standardowo środki ze złożonej dyspozycji umorzenia funduszu wracają na nasz rachunek bankowy do 3 dni roboczych. Warto mieć zatem internetowy dostęp do rejestrów i tym samym możliwość składania dyspozycji online przez całą dobę. Pomimo, że w funduszach inwestycyjnych mogą wystąpić opłaty manipulacyjne za nabycie jednostek uczestnictwa, to w przypadku alternatywnych do lokat funduszy rynku pieniężnego wynoszą one najczęściej 0 proc.

Minimalna kwota inwestycji


Obecnie banki oferują możliwość uruchomienia lokaty od kwoty przynajmniej 500 zł. Na wysokie odsetki, które „krzyczą” do nas ze spotów reklamowych mogą często liczyć jedynie klienci z najzasobniejszym portfelem. Możemy się tu posiłkować kontami oszczędnościowymi, ale obostrzenia wynikające z wcześniejszego niż założone wycofywania środków, mogą być dla nas bolesne. Są nimi najczęściej drastycznie spadające oprocentowanie środków czy wzrost wysokości opłat pobieranych za przelewy z tychże kont.

Tutaj po raz kolejny zwycięża w porównaniu fundusz inwestycyjny, w którym środki można lokować już od sumy 100 zł. Górnej granicy nie ma, podczas gdy w przypadku lokat często ustawiany jest maksymalny limit. W dowolnym momencie można też zakupić kolejne jednostki uczestnictwa i tym samym systematycznie inwestować nawet małe sumy, choćby 50 zł.

Gwarancja wypracowanej stopy zwrotu

W tej kategorii należy oddać honor tradycyjnej lokacie bankowej. Oszczędzając bowiem na lokacie ze stałym oprocentowaniem wiemy już na początku, jaki będzie zysk po jej zakończeniu. Dodatkowo mamy gwarancję, że dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu w razie kłopotów banku nasze pieniądze zawsze odzyskamy.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku funduszy inwestycyjnych, gdzie historyczne dane obrazują jak wyglądały dotychczasowe wyniki funduszu, ale nie jest to żadną gwarancją zysków w przyszłości. Istnieje także ryzyko strat. Pozostając jednak w tematyce alternatywy do lokat, czyli w obszarze funduszy rynku pieniężnego, warto podkreślić, iż cechują się one największym bezpieczeństwem i stabilnością.

Werdykt: dywersyfikacja

Szukając wysokiego oprocentowania lokat nie wahajmy się często zmieniać banków. Warto mieć nawet kilka aktywnych kont i w zależności od danej oferty depozytowej wybierać te z najciekawszym oprocentowaniem czy aktualną promocją, np. dodatkową korzyścią finansową z polecania oferty znajomym.

Po drugie, nie obawiajmy się otworzyć rejestru w bezpiecznych funduszach inwestycyjnych, jeśli chcemy minimalizować ryzyko. Internetowe platformy dystrybucyjne pozwalają to zrobić w ciągu kilku minut bez wychodzenia z domu i uzupełniania żadnych dokumentów papierowych. Np. transakcje autoryzowane są przy użyciu kodów sms.Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Dobre lokaty znajdziecie na www.finanse-365.pl

    ~Tonny   (27 kwietnia 2016 o 14:31)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie