Strach i chciwość przeszkadzają w inwestowaniu

26.04.2016 09:56  Inwestowanie
Strach i chciwość przeszkadzają w inwestowaniu Inwestor ma dwóch wewnętrznych wrogów. Z jednej strony jest to strach przed podjęciem pochopnej decyzji, która zaowocuje stratą wszystkich zainwestowanych środków. Z drugiej strony targa nim chciwość i żądza posiadania jak najwięcej. Walka z tymi wrogami jest z góry skazana na porażkę, ale dzięki kilku zasadom można nauczyć się kontrolowania tych uczuć.

Definiowanie samych pojęć chciwości i strachu jest zbędne. Każdy doskonale wie co oznaczają, gdyż doświadczamy ich wielokrotnie na co dzień. Niestety, gdy zaczynają one targać inwestującym, może podjąć od decyzje, które zaprzepaszczą możliwość zarobienia naprawdę dobrych pieniędzy. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące tego, jak kontrolować ogarniające nas uczucia strachu i chciwości, które mają kluczowy wpływ na nasze decyzje inwestycyjne i osiągane stopy zwrotu.

1. „Pieniądze na ryzyko” – na inwestycje o charakterze spekulacyjnym możesz przeznaczyć maksymalnie 10 proc. aktywów. Nie zwiększaj zaangażowania, nawet wtedy, gdy inwestycja przynosi ponadprzeciętne zyski.
 
2. Zastanów się dwa razy – pamiętaj, że twoje zachowanie  – zdolność do racjonalnej oceny – zmienia się w obliczu wyobrażenia o przyszłej nagrodzie.  Spróbuj „na chłodno” oszacować prawdopodobieństwo sukcesu ryzykownej inwestycji i na tej podstawie określ swoje zaangażowanie.
 
3. Piorun rzadko uderza dwa razy w to samo miejsce. Wybierając klasę aktywów, w którą będziesz chciał zainwestować, nie kieruj się tym, że jej wartość obecnie rośnie. Skup się na walorach, jakie mają szansę wzrostu w przyszłości.
 
4. Analizuj własne uczucia – to twoje emocje powinny być sygnałem, na jakim powinieneś się skupić. Jeśli czujesz podniecenie – sprzedaj akcje. Jeśli ogarnia cię strach – kupuj, kupuj, kupuj!
 
5. Żyj poza stadem – jeśli wszyscy kupują, ty sprzedawaj i odwrotnie. Kupuj, gdy inni sprzedają. Bądź nieustraszonym nonkonformistą, ale nie łap spadających noży.
 
6. Nie próbuj szybko zbić fortuny – inwestowanie to zajęcie dla cierpliwych. Warren Buffet powiedział kiedyś, że: “nie płacą nam za aktywność, lecz za to że mamy rację.”
 
7. Odsuń od siebie myśli o zagrożeniu – odpręż się i zrób krok do tyłu, gdy tylko poczujesz, że tracisz przytomność umysłu.
 
8. Nie daj się omamić. Perspektywa, wizja dużych zysków najprawdopodobniej sprawi, że przestaniesz zachowywać się racjonalnie. Pamiętaj, że na giełdzie pewne jest tylko jedno – że nic nie jest pewne.
 
9. Zamknij pozycję, gdy zaczynasz odczuwać potrzebę poznania opinii innych na jej temat. To zazwyczaj pewny znak, że coś się wkrótce wydarzy. Opinia publiczna nie jest bowiem substytutem myślenia, a prognozy mówią nam przeważnie więcej o ich autorach, niż o samej przyszłości.
 
10. Pamiętaj, że lepiej stracić okazję, niż pieniądze. Jak twierdzi uznany amerykański analityk giełdowy – Bob Prechter: „nie ma nic złego w posiadaniu gotówki – mamy wtedy czas, by pomyśleć.”


Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie