Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie


W co inwestować w niepewnych czasach?

12.03.2013 14:49  Inwestowanie
W co inwestować w niepewnych czasach?
Większość inwestorów pragnie tego samego – osiągnąć, w jak najkrótszym czasie, jak największy zysk. Niestety, rzeczywistość wygląda zazwyczaj mniej różowo.  Inwestowanie jest zajęciem dla cierpliwych, a satysfakcjonujące zyski pojawiają się z reguły w dłuższym okresie.

Światowy kryzys wstrząsnął zaufaniem do rynków finansowych. Spadki na giełdach spowodowały większą ostrożność inwestorów, którzy zaczęli poszukiwać inwestycji bezpiecznych, o jak największym potencjale wzrostu wartości. Przyjrzyjmy się oferowanym przez rynek możliwościom inwestycji.

Lokaty bankowe


W 2013 oprocentowanie oferowane na lokatach bankowych bardzo spadło. Według danych Expandera przeciętne oprocentowanie lokat 3 - miesięcznych wynosi dziś jedynie 3,64%. Rzadkość stanowią lokaty roczne, których oprocentowanie przekracza 5%, a jeżeli już takie pojawiają się na rynku, to z reguły wiążą się z koniecznością skorzystania z innych usług banku.

Główną przyczyną tak niskiego oprocentowania są spadające stopy procentowe, które pociągają za sobą znaczną obniżkę oprocentowania lokat. A ponieważ w tym roku większość ekspertów przewiduje kolejne obniżki stóp – należy również spodziewać się dalszego spadku oprocentowania lokat.

Produkty strukturyzowane


Od początku tego roku mamy do czynienia z prawdziwym wysypem oferowanych przez instytucje finansowe produktów strukturyzowanych. Reklamowanych są one jako inwestycja bez ryzyka dzięki połączeniu ochrony wpłaconego kapitału z możliwością uzyskania zysków płynących z inwestycji w różne rynki. Jak pokazuje analiza za rok 2012 dokonana przez Open Finance – jedynie cztery na dziesięć z produktów strukturyzowanych, których data zapadalności przypadała na 2012, wypłaciło zysk, a średnia stopa zwrotu wyniosła 1,44%.

Złoto


Długoterminowa inwestycja w złoto to cały czas dobry interes. Jeśli weźmiemy pod uwagę okres od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do dziś, złoto zdrożało aż o 225%. W maju  2004 kosztowało 1544 zł za uncję, natomiast obecnie jego cena nieznacznie przekracza 5000 zł (5024 zł na dzień 7/03/2013).

Zdaniem analityka DM BOŚ Marka Rogalskiego "Tendencja wzrostu cen będzie zachowana, bo nie ma powodu, aby się ona zmieniła. Złoto jest napędzane przez różnego rodzaju ryzyka, np. wojny, niepokoje lub przez to, że "pieniądz się psuje", czyli różnego rodzaju programy pomocowe dla gospodarek, które polegają na drukowaniu pieniądza" (cytat za Pb.pl).

Ostatnie pół roku nie jest łaskawe dla inwestycji w złoto, od października 2012 jego cena spadła o 9%, a najbliższe miesiące pokażą, na ile jest to chwilowa korekta, a na ile dłuższy trend. (Wykres 1)

Ziemia


W czasie zawirowań na rynku ziemia stanowi jedną z najlepszych możliwości inwestycyjnych.Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej  w 2004 roku do teraz  ziemia rolna zdrożała o 285% (dane GUS za koniec 2004 i  2012 roku).  Również w krótszej perspektywie to opłacalna inwestycja – w 2012 średnia cena hektara wzrosła o 27%. (Wykres 2)

„Na wzrost wartości  gruntów ma wpływ wiele czynników” -  twierdzi Maciej Kawecki Prezes firmy Rodzinne Inwestycje. – „Wśród nich jest naturalny wzrost cen ziemi, możliwości dokonania podziału działki, przekształcenia jej z rolnej na budowlaną. Ceny ziemi rosną również w związku z inwestycjami realizowanymi w danym regionie, takimi jak budowa dróg, sieci wodociągowych oraz kanalizacji, budowa hoteli, osiedli domów jednorodzinnych, przystani jachtowych, pól golfowych. Inwestując w ziemię, warto poradzić się fachowców, gdyż weryfikacja czynników decydujących o jej sukcesie wymaga doświadczenia”.

Większość ekspertów uważa, że ceny ziemi będą nadal rosły, zwłaszcza w kontekście faktu, że w drugiej połowie 2016 zostaną zniesione wszystkie ograniczenia w zakupie ziemi przez cudzoziemców.

Wykres 1
- Ceny złota (w zł za uncję)Wykres 2 - Średnie ceny gruntów rolnych w Polsce (w zł za hektar w obrocie prywatnym)Rodzinne Inwestycje

kk

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Region pięciu wschodnich województw produkuje obecnie około 15% krajowej wartości dodanej brutto. Analizy wykazują, że region odchodzi od gospodarki rolniczej i rozwija sektor usług i doradztwa. Nadal jednak utrzymuje się wysoki udział przemysłu, głównie spożywczego w gospodarce regionu.

  ~bukop   (10 kwietnia 2013 o 11:37)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Obniżki stóp procentowych to większa podaż waluty, co z kolei zwiększa inflację - tę prawdziwą, która jest fałszowana. Nic tylko się zadłużać - i oby nie w celach konsumpcyjnych - oto przepis na bogactwo w obecnych czasach.

  bogaty   (12 marca 2013 o 23:08)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie