Jesteś w: Strona główna » Biznes » E-biznes

Coraz większa aktywność hakerów w 2017 roku. Ponad połowa Polskich sieci firmowych doświadczyła infekcji

24.11.2017 08:08  E-biznes
Coraz większa aktywność hakerów w 2017 roku. Ponad połowa Polskich sieci firmowych doświadczyła infekcji
Rok 2017 jest rekordowy jeśli chodzi o aktywność hakerów na całym świecie. Zwłaszcza, jeśli pod uwagę bierze się liczbę komputerów i ich użytkowników, którzy zostali poszkodowani w różny sposób przez aktywność cyberprzestępców. Według najnowszego raportu Check Point Cyber Attack Map każdego dnia hakerzy atakują firmy na świecie ponad 6,5 miliona razy!
 
Polska coraz częściej staje się celem ataków hakerskich, mimo że znajduje się obecnie na 7 pozycji w Europie pod względem bezpieczeństwa sieciowego. Co ciekawe, Polskie firmy najczęściej atakowane były z amerykańskich IP.              
 
 
Jak wynika z badań Check Point, w Polsce ponad 90% firm doświadczyło co najmniej kilkudziesięciu ataków w ciągu roku, jednocześnie wzrosły koszty wynikające z cyberataków. Średni koszt jednorazowego ataku na polską firmę średniej wielkości sięga 1,5 mln złotych.
 
W skali europejskiej najbardziej zagrożonymi są Macedonia (87), Turcja (70), Algieria (69) i Rumunia (67). Na przeciwnym biegunie znalazły się Cypr (25), Czechy (39) oraz Estonia (45), które w pażdzierniku 2017 odnotowały najmniejszą liczbę incydentów bezpieczeństwa wśród 42 sklasyfikowanych państw Europy. Polska w październiku znalazła się na 108 pozycji na światowej mapie zagrożeń cyberatakami i na siódmym miejscu wśród najbezpieczniejszych krajów w Europie. Poczucie bezpieczeństwa może być jednak złudne – wskaźnik zagrożeń w ostatnim czasie utrzymuje się na podobnym wysokim poziomie (ponad połowa polskich sieci firmowych doświadczyła incydentów!). Oznacza to, że hakerzy byli bardziej aktywni w innych rejonach świata.
 
- Polskie firmy powinny coraz poważniej myśleć i inwestować w bezpieczeństwo sieciowe. Tym bardziej, że świadomość zagrożenia powinna rosnąć, gdyż została zauważona przez rząd RP. A ataków będzie więcej, ponieważ są one coraz prostsze do przeprowadzenia – mówi Wojciech Głażewski, Country Manager Check Point Software Technologies i dodaje – Dziś w Internecie są dostępne narzędzia, które pozwalają specjalistom średniego szczebla dokonywać skutecznych ataków i stworzyć realne zagrożenie dla organizacji.
 
Najsłabszym ogniwem jest jednak człowiek. Dodatkowym problemem jest niska świadomość zagrożeń związanych z cyberatakami wśród naszych przedsiębiorców. "Badanie Stanu Bezpieczeństwa Informacji w Polsce 2016" - przeprowadzone przez PwC pokazuje, że zaledwie 46 proc. firm w naszym kraju ma strategię i regulaminy cyfrowego bezpieczeństwa.
 
Dla porównania na świecie odsetek ten jest blisko dwukrotnie większy (91 proc.) Badania prezentują jeszcze mniej optymistyczne wnioski dla wszystkich klientów rodzimych firm. Okazuje się, że zaledwie 70 proc. przedsiębiorstw dostosowało się do wymogów ustawy o ochronie danych osobowych.
 
Tymczasem w 2017 roku liczba wykrytych cyberataków wzrosła na świecie o 38 proc. , a w Polsce już o prawie 50 proc. Dla ponad 30 proc. firm atak hakerów niesie za sobą straty finansowe oraz utratę danych. Dla wielu firm oznaczało to stratę co najmniej 1,5 miliona zł.
 
Jakie wirusy atakują firmy?
 
Badania Check Point wskazują na ogromny wzrost liczby ataków ransomware Locky na całym świecie. Aż 11,5% firmowych sieci odnotowało próbę infekcji za pomocą tego gatunku ransomware.
Oto klasyfikacja pierwszych trzech czołowych wirusów malware w Polsce:
1. Triada - Modułowy backdoor dla systemu Android, który nadaje uprawnienia superusera do pobierania złośliwego oprogramowania.
2. Hiddad - złośliwe oprogramowanie na Androida, które przepakowuje legalne aplikacje, a następnie udostępnia je do sklepów stron trzecich. Jego główną funkcją jest wyświetlanie reklam, jednak może również uzyskać dostęp do kluczowych szczegółów zabezpieczeń wbudowanych w system operacyjny, co pozwala atakującemu uzyskać poufne dane użytkownika.
3. Lotoor - narzędzie hakerskie, które wykorzystuje słabe punkty systemu operacyjnego Androida w celu uzyskania uprawnień root na zainfekowanych urządzeniach mobilnych.
 
Check Point Software Technologies 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes