Jesteś w: Strona główna » Biznes » E-biznes

Cyberbezpieczeństwo wreszcie priorytetem dla polskiego rządu

06.09.2016 11:01  E-biznes
Cyberbezpieczeństwo wreszcie priorytetem dla polskiego rządu W Ministerstwie Cyfryzacji niedługo dobiegną końca prace nad specjalną strategią dotyczącą cyberbezpieczeństwa Polski, która prawdopodobnie wejdzie w życie już w październiku . Ma ona stworzyć podwaliny do wprowadzenia w życie ustawy, mającej chronić nasz kraj przed atakami w sieci.

Zagrożenie płynące ze strony hakerów jest wciąż stosunkowo nowym zagadnieniem, ale z roku na rok problem ten staje się coraz poważniejszy. Nieustannie wzrasta w Polsce liczba cyberataków, których celem stają się przede wszystkim banki, uniwersytety, jednostki administracyjne czy centra danych. Niestety w niebezpieczeństwie jest każda instytucja, która korzysta z systemów informatycznych. Czy nasze państwo jest przygotowane na tego rodzaju zagrożenie?

W chwili obecnej system legislacyjny w Polsce z całą pewnością nie jest gotowy na rozwiązywanie sporów dotyczących incydentów zagrażających bezpieczeństwu w sieci, ale jesteśmy na dobrej drodze ku stworzeniu jednolitej strategii dotyczącej cyberochrony. Pierwszym krokiem polskiego rządu ku załataniu luk w systemie polskiego cyberbezpieczeństwa było utworzenie Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa w lipcu bieżącego roku. W jego ramach działają cztery piony: badawczo-rozwojowy, operacyjny, szkoleniowy i analityczny. Mają one przeciwdziałać atakom hakerów oraz ograniczać potencjalne zagrożenie w sieci.

Obecnie w Ministerstwie Cyfryzacji dobiegają końca prace nad utworzeniem jednolitej strategii, mającej wyznaczyć ramy działań podejmowanych ku zabezpieczeniu polskiej gospodarki przed cyberatakami. W jej przygotowywaniu biorą udział eksperci z sektora informatycznego, a także organy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Niebawem treść strategii zostanie ostatecznie uzgodniona i prawdopodobnie już w październiku trafi do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.

Strategia ma określać działania rządu, które mają zostać podjęte w ciągu kilku najbliższych lat w celu zabezpieczenia polskiej gospodarki przed zagrożeniem płynącym ze strony hakerów. Na podstawie tego dokumentu zostanie stworzona specjalna ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która ureguluje instytucjonalno-prawny system ochrony cyberprzestrzeni.


Martyna Sarniak
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes