Jesteś w: Strona główna » Biznes » E-biznes

Darmowe programy dla firm

20.12.2018 14:52  E-biznes
Darmowe programy dla firm Nowoczesna firma korzysta w toku prowadzonej działalności gospodarczej z szeregu programów i aplikacji. Służą one do fakturowania, księgowania, a także do zarządzania kontaktami z klientami i kontrahentami. Niekoniecznie trzeba wydawać lwią część dochodów firmowych, aby móc z nich korzystać. Można sięgnąć po alternatywę względem drogich programów komputerowych – po ich darmowe wersje.

Wydatki polskich firm na IT

Badanie Tech Pro Research z 2017 roku wykonane przez Spiceworks pokazuje, że średnio co druga firma działająca na polskim rynku przeznacza na IT ponad 20 proc. więcej pieniędzy niż w 2016 roku. Dodatkowe środki finansowe są rozdysponowane głównie na poprawę cyberbezpieczeństwa. Firmy wyraźnie zaczęły dostrzegać potrzebę inwestowania w wysokiej jakości oprogramowanie komputerowe. Dodatkowe pieniądze wygospodarowane w budżecie polskich przedsiębiorstw z przeznaczeniem na szeroko pojmowaną informatyzację są kierowane na:

 • poprawę bezpieczeństwa w sieci,
 • rozwój infrastruktury,
 • szkolenia pracownicze,
 • nowe etaty w działach IT.

Jak komentują eksperci, rosnące wydatki na IT w polskich firmach to dobra wiadomość dla całego rynku i gospodarki jako takiej, ale trzeba zastanowić się, w jaki optymalny sposób je spożytkować. Niekoniecznie trzeba wydawać horrendalnie wysokie kwoty na oprogramowanie, skoro wiele programów dostępnych jest dla firm całkowicie za darmo.

Od systemu operacyjnego

Naturalnym wyborem dla większości polskich użytkowników komputerów jest korzystanie z systemu operacyjnego Windows. Jeśli nie jest on dodawany w pakiecie razem z kupowanym komputerem, można go zastąpić innym oprogramowaniem. Z pomocą przychodzi bezpłatny zamiennik Windowsa, mianowicie Linux. Obecnie udoskonalony system Linux Mint spełnia oczekiwania użytkowników nawet wtedy, gdy ich znajomość obsługi komputera jest przeciętna. Linux Mint nie wymaga zbyt wiele od użytkownika – na pewno nie więcej niż obsługa Windowsa.

Korzystanie z Linuxa oznacza dla firmy duże oszczędności. Przypomnijmy jedynie, że za pakiet Microsoft Windows 10 Home PL 32/64bit BOX USB na jedno stanowisko robocze trzeba zapłacić 549 zł.

Open Office zamiast Microsoft Office

Pakiet programów biurowych potrzebny jest w każdej firmie bez względu na profil jej działalności. Dokumenty przygotowuje się w edytorze tekstowym, a obliczenia wykonuje w arkuszu kalkulacyjnym, pozwalającym na czytelne przedstawienie wartości liczbowych. Takie zadania spełnia OpenOffice.org, a właściwie Apache Open Office, który stanowi alternatywę dla popularnego oprogramowania Microsoft Office. W oprogramowaniu tym zastąpiono kolejne aplikacje darmowymi odpowiednikami:

 • edytor tekstu Writer – zamiast MS Word,
 • arkusz kalkulacyjny Cal – odpowiednik MS Excela,
 • prezentacje multimedialne Impress – zamiast MS PowerPoint,
 • aplikacja Draw do tworzenia diagramów – w miejsce MS Visio,
 • baza danych Base – zamiast MS Access,
 • Math jako kreator funkcji matematycznych.

Co ważne, poszczególne aplikacje OpenOffice mają własne formaty plików, ale z powodzeniem obsługują też formaty swojego komercyjnego konkurenta, czyli pakietu Microsoft Office, za który w wersji dla biznesu – Microsoft Office 365 Business Premium – trzeba zapłacić 499 zł. Oprogramowanie można zainstalować na 5 stanowiskach roboczych. Jednak już pakiet Microsoft Office 2019 Home & Business Win10/Mac kosztuje na jedno stanowisko robocze ponad 1 tys. zł.

Program graficzny

Jeśli chodzi o oprogramowanie służące do projektowania obiektów graficznych w różnej technice, naturalnym wyborem jest popularny program Corel lub Adobe Photoshop – oba płatne. Tymczasem w firmie do prostych zastosowań graficznych, np. do obróbki zdjęć czy zaprojektowania grafiki reklamowej, można używać darmowego programu Gimp. Wyposażony został on w wiele narzędzi i filtrów służących do edytowania grafiki. Pozwala na pracę na warstwach i zapisywanie grafiki w wielu różnych formatach. Oszczędności przy zastosowaniu Gimpa będą dla firmy niebagatelne – program Corel w wersji Corel CorelDRAW Graphics Suite 2018 Small Business na 3 stanowiska robocze kosztuje 4099 zł, a Photoshop CS5 – 1074 zł.

Darmowa księgowość online

Firma nie może się obyć bez profesjonalnych narzędzi do fakturowania. Zamiast kupować program komercyjny do tego celu, można skorzystać z aplikacji Faktura_JPK, w której nie ma ograniczeń w liczbie wystawianych faktur miesięcznie, można także za jej pomocą drukować etykiety towarowe lub paragony. Program jest na tyle funkcjonalny, że daje możliwość generowania plików JPK_VAT i innych. W podstawowej wersji z programu Faktura_JPK korzystać można za darmo i ma on zapewnione aktualizacje. Można również wykupić jeden z pakietów rozszerzających możliwości programu, np. Pakiet BIZNES za 99 zł brutto na rok.

Darmowy antywirus

W obliczu licznych ataków hakerskich, istnienia w sieci wirusów i szkodliwego oprogramowania, po prostu trzeba zabezpieczać komputery – i w domu, i w firmie – z wykorzystaniem programów antywirusowych. Całkowicie darmową propozycją są programy:

 • Avast! Free Antivirus 2018,
 • AVG AntiVirus Free itp.

Inne przeznaczenie środków na IT

Zamiast inwestować krocie w oprogramowanie do firmy, które można mieć w dużej mierze za darmo, lepiej przekierować takie środki na zapewnienie swojemu przedsiębiorstwu i pracownikom superszybkiego internetu, który ułatwi komunikację i korzystanie z szeroko rozumianych zasobów internetowych. Dobrym rozwiązaniem może tutaj być np. internet światłowodowy w UPC.


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
biznes