Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU
Jesteś w: Strona główna » Biznes » E-biznes

Komputery tracą na popularności. Coraz większą rolę odgrywają smartfony

05.09.2018 10:01  E-biznes
Komputery tracą na popularności. Coraz większą rolę odgrywają smartfony Z najnowszego raportu koncernu GfK wynika, że na całym świecie spada zainteresowanie zakupem komputerów. W ciągu I półrocza 2018 r. segment komputerów przenośnych zanotował spadek o 9 proc., z kolei segment komputerów stacjonarnych zmalał aż o 14 proc.

Kupujemy mniej...


Na całym świecie systematycznie spada popyt na komputery stacjonarne, laptopy i desktopy. Raportu koncernu GfK wskazuje, że sprzedaż tego typu urządzeń w I półroczu 2018 r. skurczyła się o ok. 10 proc. w ujęciu ilościowym. W tej grupie urządzeń największe spadki zdecydowanie dotyczą desktopów. Tendencja spadkowa laptopów jest zauważalna, lecz nieco mniejsza niż desktopów.

Wyniki sprzedaży komputerów stacjonarnych, laptopów i desktopów zależą w dużej mierze od specyfiki badanego regionu. Zauważalny wzrost w segmencie komputerów stacjonarnych odnotowały Państwa Europy Środkowej oraz dawne republiki Związku Radzieckiego. Z kolei w segmencie komputerów przenośnych największymi wzrostami mogły się pochwalić Rosja, Ukraina oraz Kazachstan.

...za więcej


Jednak mniejszy popyt nie oznacza niższych cen. Na przestrzeni I półrocza 2018 r. wzrosła zarówno średnia cena sprzedaży komputerów przenośnych (o 5 proc.), jak i średnia cena sprzedaży komputerów stacjonarnych (o 7 proc.).

Tendencję spadkową w segmencie komputerów można uzasadnić stopniową ekspansją smartfonów, które stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Te urządzenia łączą w sobie bardzo wiele funkcji, służąc nam zarówno do pracy, jak i do rozrywki. Być może po części z tego powodu konsumenci na całym świecie mają coraz większe wymagania również względem komputerów. Świadczy o tym na przykład systematycznie wzrastająca sprzedaż urządzeń wysokiej klasy. Systematycznie wzrasta zainteresowanie komputerami, które mają mocne procesory, rozbudowaną pamięć RAM, pamięć flash (SSD) oraz hybrydowe dyski twarde (HDD + SSD). Większą niż jeszcze rok temu popularnością cieszą się również komputery klasy premium oraz urządzenia przeznaczone specjalnie dla graczy.


Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes