Jesteś w: Strona główna » Biznes » E-biznes

Liczba nazw w domenie .pl wzrosła po raz pierwszy od II kw. 2016 r.

20.11.2018 12:34  E-biznes
Liczba nazw w domenie .pl wzrosła po raz pierwszy od II kw. 2016 r. W rejestrze na koniec września br. utrzymywanych było 2 585 609 aktywnych w DNS nazw w domenie .pl. W III kw. zarejestrowano 223 204 nazwy w tej domenie i był to pierwszy wzrost liczby nazw od II kw. 2016 r., wynika z raportu Działu Domen w NASK Państwowego Instytutu Badawczego.

"Spośród wszystkich aktywnych w DNS nazw 76,82% utrzymywanych było bezpośrednio w domenie najwyższego poziomu .pl, 18,86% w domenach funkcjonalnych (m.in. .edu.pl, .com.pl, .info.pl, .net.pl), a 4,32% w domenach regionalnych (m.in. .waw.pl, .wroclaw.pl, .szczecin.pl)" - czytamy w komunikacie.

W III kw. domeny .pl były utrzymywane na rzecz ponad 1,06 mln abonentów. W porównaniu z poprzednim kwartałem liczba abonentów zwiększyła się o ponad 14 tys. W porównaniu z poprzednimi kwartałami 2018 roku, kiedy przyrost wynosił około 5 tys. na kwartał, liczba ta zwiększyła się trzykrotnie, podano również.

"W III kw. tego roku odnotowano również 35-procentowy wzrost liczby transferów domen. Wzrost ten powodowany był nie tylko obserwowanym zaostrzaniem się konkurencyjności na rynku usług w ofercie partnerów DNS, ale również realizacją przez nich strategii wzrostu w drodze przejmowania mniejszych podmiotów" - czytamy dalej.

Wzrost liczby aktywnych nazw w domenie .pl świadczy o silnej pozycji krajowej domeny najwyższego poziomu, a stały wzrost liczby jej abonentów o przekonaniu do .pl, która nieprzerwanie pozostaje domeną pierwszego wyboru wśród internautów w Polsce. Obecnie w Polsce udział domeny .pl wynosi ok. 72%, 16% stanowią domeny generyczne (takie jak .com, .org. czy .info). Pozostałe domeny to ok. 12% rynku, wskazano także.

Ponownie wzrosła liczba nazw odnawianych w domenie .pl, wskaźnik odnowień osiągnął poziom ponad 65%. To najwyższy wskaźnik od ponad 9 lat.

NASK Państwowym Instytutem Badawczym nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. NASK prowadzi także rejestr domeny .pl i jest członkiem CENTR - zrzeszenia rejestrów domen krajowych w Europie.

ISBnews


 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes