Jesteś w: Strona główna » Biznes » E-biznes

Potrzebujemy rozpoznawalnej 'markę' polskiej branży cyberbezpieczeństwa

16.10.2018 11:05  E-biznes
Potrzebujemy rozpoznawalnej 'markę' polskiej branży cyberbezpieczeństwa Polska ma potencjał, aby stać się nie tylko kluczowym producentem rozwiązań dla cyberbezpieczeństwa w regionie Trójmorza, ale także konkurencyjnym dostawcą na rynkach globalnych, ale w tym celu powinna stworzyć jednolitą i rozpoznawalną „markę" całej polskiej branży cyberbezpieczeństwa - dzięki temu łatwiej będzie prowadzić działania marketingowe poza granicami naszego kraju, wynika z raportu Instytutu Kościuszki na temat potencjału europejskiego rynku cyberbezpieczeństwa.

Rynek produktów i usług cyfrowych wciąż rośnie, a wraz z nim rośnie też skala cyberzagrożeń. A to oznacza ogromną szansę dla wszystkich tych, którzy zajmują się cyberbezpieczeństwem. Region Trójmorza stanowić będzie w kolejnych latach jeden z kluczowych rynków w tym zakresie. Ze względu na wciąż niskie nasycenie technologiami ICT (w tym technologiami bezpieczeństwa) połączone z trwającym już dynamicznym procesem digitalizacji dostarczyciele produktów oraz usług, którzy zdołają w najbliższych latach włączyć się w proces cyfryzacji w regionie, zapewnia sobie trwałe podstawy obecności eksportowej na tych rynkach, podano w komunikacie poświęconym raportowi.

"Systemowe wsparcie dla rozwoju ekosystemu innowacji oraz branży teleinformatycznej i cyberbezpieczeństwa jest nie tylko koniecznością, ale może się także opłacać. W naszym regionie mamy potencjał do tworzenia konkurencyjnych i wysoce innowacyjnych produktów ICT, ale także do ich implementacji na ponad 114-milionowym rynku wewnętrznym oraz ich dalszej internacjonalizacji" - powiedziała Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki, głównego organizatora Forum CYBERSEC.

Szansą na prawdziwy sukces w tym obszarze może się okazać proponowana przez Instytut Kościuszki Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza.

"Żaden kraj regionu Europy Środkowo-Wschodniej nie jest aktualnie w stanie samodzielnie konkurować z globalnymi potęgami. Dlatego w tym dynamicznie zmieniającym się otoczeniu cyfrowym bardzo ważne jest budowanie krajowych zdolności przy jednoczesnej współpracy międzynarodowej w zakresie rozwoju innowacyjności oraz budowy infrastruktury cyfrowej. To nie tylko konieczność, ale także szansa na podźwignięcie gospodarek regionu" - podkreśliła Albrycht.

Największą przewagę konkurencyjną polskiego sektora ICT, a w szczególności branży cyberbezpieczeństwa, tworzą przede wszystkim ludzie. Polscy inżynierowie, konstruktorzy i eksperci cieszą się zasłużonym uznaniem na całym świecie. By jednak osiągnąć eksportowy sukces, potrzeba współpracy, wskazano w materiale.

"Kluczem do sukcesu eksportowego całej branży jest integracja środowiska poprzez stworzenie ogólnopolskiego klastra polskich firm, zajmujących się cyberbezpieczeństwem" - powiedział jeden z autorów raportu Robert Siudak.

Przypomniał, że w Krakowie od dwóch lat z inicjatywy Instytutu działa CYBERSEC HUB. "W jego ramach staramy się wspierać rozwój sektora cyberbezpieczeństwa w Polsce. Realizujemy ten cel poprzez aktywność na dwóch kluczowych płaszczyznach. Po pierwsze, podejmujemy działania na rzecz zwiększenia podaży specjalistów z zakresu bezpieczeństwa ICT. Po drugie, wspieramy startupy oraz małe firmy w ich rozwoju i internacjonalizacji oferty produktowo-usługowej" - podkreślił Siudak.

"Autorzy raportu zwracają uwagę, że integracja środowiska jest warunkiem niezbędnym do tego, by skutecznie konkurować ze światowymi championami i dużymi firmami na lokalnych i zagranicznych rynkach. Dzięki temu hub lub klaster jednoczący branże mógłby w jej imieniu prowadzić skuteczne działania proeksportowe. Jak podkreślają autorzy raportu, tylko wspólnie budując markę polskiego cyberbezpieczeństwa, jesteśmy w stanie osiągnąć globalny sukces" - podsumowano w komunikacie.

Instytut Kościuszki to pozarządowy ośrodek naukowo-badawczy o charakterze non-profit założony w 2000 r. Jego misją jest działanie na rzecz społeczno-gospodarczego rozwoju i bezpieczeństwa Polski, jako aktywnego członka Unii Europejskiej oraz NATO.

ISBnews

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes