Jesteś w: Strona główna » Biznes » E-biznes

Rośnie popyt na specjalistów z branży IT

20.09.2016 11:09  E-biznes
Rośnie popyt na specjalistów z branży IT Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT. Szeroko pojęte usługi informatyczne zyskują coraz większe znaczenie w naszym codziennym życiu, a wraz z rozwojem tego sektora rośnie także liczba miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników IT.

Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu usług IT rośnie w tempie szybszym, niż było to przewidywane przez ekspertów. W związku z dynamicznym rozwojem tego rynku większość pracodawców boryka się z niedoborem wykwalifikowanej kadry oraz ze wzrastającymi oczekiwaniami finansowymi specjalistów z rynku informatycznego, których chcą zatrudnić. W chwili obecnej luka w kadrach przedsiębiorstw IT wynosi około 50 tys. osób i ciągle wzrasta, ponieważ rynek nie nadąża z kształceniem wystarczającej ilości ekspertów do jej zapełnienia. Niestety z takim problemem boryka się nie tylko Polska, lecz także cała Unia Europejska – Komisja Europejska szacuje, że na terenie UE w 2020 roku aż 825 tys. stanowisk w branży technologicznej pozostanie nieobsadzonych.

Walka o dobrego pracownika skutkuje nieustannym wzrostem płac na rynku informatycznym. Specjaliści z kilkuletnim doświadczeniem mogą liczyć na zarobki dużo wyższe niż te proponowane w innych branżach, a ze względu na niewielką konkurencję nie mają również problemu z szybkim znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Aby przyciągnąć do siebie pracowników, niektóre przedsiębiorstwa decydują się na organizację specjalnych praktyk, przygotowanych specjalnie dla studentów kierunków informatycznych. W ten sposób mają nadzieję na zatrudnienie ich po zakończeniu udziału w programach.

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych specjalistów z branży informatycznej, coraz większą popularność zyskują firmy, które zajmują się outsourcingiem usług IT. Dzięki współpracy z takimi firmami, przedsiębiorstwa nie muszą zatrudniać własnego pracownika, który byłby odpowiedzialnego za sprawy techniczne. Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu informatyki może być także rosnąca liczba cudzoziemców, którzy na terenie Polski podejmują zatrudnienie w tej branży. Rodzimi przedsiębiorcy IT coraz częściej poszukują pracowników poza granicami naszego kraju, zwłaszcza na Wschodzie.


Martyna Sarniak
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes