Jesteś w: Strona główna » Biznes » E-biznes

Rynek elektronicznej roz(g)rywki

06.06.2012 10:22  E-biznes
Rynek elektronicznej roz(g)rywki
Gry wideo zyskują coraz większe grono zwolenników. Jak wynika z badania Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych (IIBR) „Rynek elektronicznej roz(g)rywki”, aż trzy czwarte polskich internautów (75%) w wieku co najmniej 15 lat grało kiedykolwiek w grę elektroniczną. To około czternaście i pół miliona użytkowników sieci. IIBR sprawdził kim są fani elektronicznej rozrywki i w jakich miejscach najczęściej grają.

Gracz: stereotyp vs. rzeczywistość

Wyniki badania „Rynek elektronicznej roz(g)rywki” pokazują, że stereotyp gracza różni się znacznie od stanu rzeczywistego. Typowy gracz to wedle wyobrażeń młody mężczyzna, grający często i długo na swoim komputerze w domu, robiący to kosztem ważnych życiowych spraw. Tymczasem w całej populacji graczy w wieku co najmniej 15 lat ponad połowę (56%) stanowią osoby dojrzałe w grupie wiekowej 25-49. Co ciekawe grupa najmłodszych graczy (15-18 lat) jest mniejsza niż grono pięćdziesięciolatków i starszych.

Wykres 1. Grupy wiekowe wśród graczy w Polsce
 

Źródło: IIBR – ‘Rynek elektronicznej roz(g)rywki’, listopad 2011; internauci 15+ grający w gry elektroniczne n=752

Mitem jest również to, że gracze poświęcają bardzo dużo czasu na tego typu rozrywkę. Co trzeci gracz (30%) gra mniej niż godzinę w tygodniu a co czwarty  (27%) od 1 do 5 godzin tygodniowo.

Gracz: kobieta vs. mężczyzna

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w gry elektroniczne grają zarówno  kobiety (72%), jak i mężczyźni (78%). Widoczne są jednak między nimi różnice w wyborze sprzętu do gier. Mężczyźni częściej korzystają z konsol (33%) niż kobiety (22%), panie natomiast preferują gry na telefonach komórkowych/smartfonach (kobiety 60%, mężczyźni – 44%) oraz na serwisach społecznościowych (odpowiednio 28% i 15%).

Wykres 2. W które z poniższych rodzajów gier grasz?
 

Źródło: IIBR – ‘Rynek elektronicznej roz(g)rywki’, listopad 2011; internauci 15+ grający w gry elektroniczne

„Gry elektroniczne kojarzone są bardziej z mężczyznami. Jak się okazuje niesłusznie. Obecnie coraz więcej gier projektuje się specjalnie dla kobiet. Dodatkowo, rozwój technologii sprawił, że pojawiły się nowe typy gier – w przeglądarkach, w serwisach społecznościowych czy na urządzeniach mobilnych. Ten sposób grania jest atrakcyjniejszy dla kobiet ponieważ nie poświęcają one zazwyczaj na tę aktywność tyle czasu co mężczyźni i traktują ją lżej – bardziej jako niezobowiązującą zabawę niż konkurencję, którą koniecznie muszą wygrać. Nowe typy gier sprawiły, że kobiety masowo znalazły swoje miejsce w świecie elektronicznej rozrywki.” – podkreśla Jarosław Kowalski, Client Service Manager z IIBR.

Badanie „Rynek elektronicznej roz(g)rywki” zostało zrealizowane metodą CAWI ina losowej reprezentatywnej próbie polskich internautów w wieku 15+ lat. Liczebność próby: n=1000. Realizacja badania: listopad 2011 roku.

IIBR

kk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes