Jesteś w: Strona główna » Biznes » E-biznes

Trendy na rynku ERP w 2013 według Epicor

14.01.2013 11:30  E-biznes
Trendy na rynku ERP w 2013 według Epicor
Oto kluczowe trendy, które zdominują polski rynek systemów do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) w 2013 roku.  Wierzymy, że ten rok, będzie czasem w którym chmura obliczeniowa (cloud computing), w tym model usługowy SaaS (Software as a Service), aplikacje mobilne oraz rozwiązania do przetwarzania danych znajdą swoje miejsce w planach IT firm. 
 
„W 2013 roku nie spodziewamy się powstanie całkowicie nowych trendów, ale bardziej dynamicznego i dojrzałego rozwoju już istniejących na rynku” – powiedział Hermann Stehlik, wiceprezes na Europę Środkową w Epicor. „Jednym z nich jest technologia cloud, która gromadzi coraz większą grupę zwolenników w polskim środowisku biznesowym”.
 
Z ogłoszonego ostatnio raportu Epicor wynika, że 14 proc. polskich przedsiębiorstw, rozważa wdrożenie systemu ERP w modelu chmurowym. Chociaż wciąż organizacje szczególnie cenią sobie rozwiązania dedykowane (50 proc.), to „chmura” staje się coraz bardziej popularna.  
 
„W roku 2012 wiele firm zapoznało się z samą technologią i korzyściami, jakie mogą osiągnąć przechodząc na model zarządzania danymi w chmurze. Przewidujemy, że 2013 będzie rokiem realnych decyzji inwestycyjnych” – stwierdził Hermann Stehlik. 
 
Kolejnym czynnikiem, który przeformułuje w najbliższym czasie wydatki firm na IT, jest wzrost danych firmowych. W tym obszarze prognozujemy rosnące zapotrzebowanie na systemy do przetwarzania, przechowywania danych oraz ich ochrony. 
 
„Narastająca liczba wrażliwych danych idzie w parze z potrzebą ich zabezpieczenia. Tym bardziej jeśli są one intensywnie wykorzystywane do tworzenia prognoz rynkowych i stanowią istotny element strategii biznesowych” – powiedział Stehlik. 
 
Według prognoz Gartner „bankowość, komunikacja, media i usługi (CMS) oraz produkcja to rynki o największym wzroście możliwości rozwoju do 2016 roku”. Ponadto „branże produkcyjna oraz zasobów naturalnych osiągną najwyższe wyniki wśród rynków wertykalnych z wydatkami na poziomie 478 mld dolarów w 2013, co stanowi wzrost o 2,3 proc. względem 2012 roku (467 mld dolarów)” .
 
Jak pokazują wyniki badania, polskie firmy produkcyjne w zakresie ERP zwracają szczególną uwagę na możliwość obsługi płatności elektronicznych, w tym e-podpisu (31 proc.), dopasowanie do zagranicznego środowiska biznesowego (zarządzanie różnymi walutami, regulacjami – 30 proc.) oraz działania systemu na urządzeniach mobilnych (26 proc.).  

Epicor Software Corporation

kk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes