Jesteś w: Strona główna » Biznes » E-biznes

Siódme urodziny polskiej Wikipedii

29.09.2008 09:54  E-biznes
Siódme urodziny polskiej Wikipedii
26 września 2001 swoją działalność rozpoczęła polska wersja niezwykle ciekawego przedsięwzięcia internetowego – Wikipedii. Obecnie znajduje się ona na 4 miejscu pod względem wielkości na świecie, licząc sobie ponad 539 tys. haseł.

Wikipedia powstała 15 stycznia 2001 roku, obecnie liczy sobie ponad 10,2 mln haseł we wszystkich wersjach językowych – tych ma ponad 200. Edycja polska i niemiecka Wikipedii ukazały się już na płytach DVD, planowany jest podobny krok w stosunku do wersji angielskiej.

Wikipedia to projekt tyleż ciekawy, co kontrowersyjny, budzi wiele sprzecznych emocji, zdołał również zgromadzić wokół siebie aktywną społeczność tzw. wikipedystów. Ta encyklopedia internetowa to Web 2.0 w najczystszej postaci – tutaj każdy może stać się twórcą hasła, zupełnie inaczej, niż w encyklopediach tradycyjnych. To jednak budzi największe kontrowersje – skoro każdy może być ekspertem, jak można ufać wiedzy zawartej w hasłach Wikipedii? Obrońcy tego projektu podkreślają jednak, że jej otwartość i stałe wprowadzanie udoskonaleń, a także duży zasięg, sprawiają, że hasła zawierające błędy merytoryczne czy celowo wprowadzające w błąd, stają się coraz łatwiejsze do wykrycia i coraz szybciej są poprawiane czy usuwane ze stron encyklopedii.

Jedną z podstawowych zasad Wikipedii jest „neutralny punkt widzenia”, wymagający opisywania zjawiska z wielu możliwych stron i unikania subiektywnych interpretacji czy przemyśleń. Dodatkowo, istnieje wymóg wskazania źródeł bibliograficznych – ich brak oznacza skazanie hasła na usunięcie. Jednak każdy, kto kiedykolwiek zajmował się badaniami naukowymi, zwłaszcza na gruncie nauk społecznych i świadom jest istnienia „przełomu antypozytywistycznego”, Oznacza on odrzucenie wiary w możliwość obiektywnego przedstawienia jakichkolwiek faktów i wskazuje na istotę osoby, która je bada i analizuje oraz jej wpływ na interpretację zachodzących zjawisk. Wikipedyści zdają się nie być świadomi tego przełomu w nauce i próbują podtrzymać wagę swojej encyklopedii za pomocą nieaktualnych już  haseł.

Z całą pewnością, Wikipedia jest bardzo ciekawym i unikatowym w skali Internetu projektem. Tam można odnaleźć informacje na temat aktualnych wydarzeń czy ważnych faktów historycznych, nie powinny one jednak stanowić końca poszukiwań, a raczej stanowić ich początek. Z tego właśnie powodu dosyć często wiele uczelni zabrania swoim studentom podawania Wikipedii wśród źródeł, z których korzystali – nie przekreślają one roli Internetu we współczesnej edukacji, oczekują jednak od swoich adeptów, by byli w stanie szukać także dalej.

Jednak zasługi Wikipedii są również nie do przecenienia – jako flagowy produkt Web 2.0 uczy, iż darmowy dostęp do wiedzy jest możliwy, iż istnieją eksperci, którzy chcą się dzielić swoją wiedzą zupełnie bez żadnego wynagrodzenia i że istnieje coś takiego jak inteligencja zbiorowa, pozwalająca społeczności wikipedystów eliminować hasła zawierające błędne informacje.

Źródło: pl.wikipedia.org

mk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes