Jesteś w: Strona główna » Biznes » E-biznes

Wikipedia obchodzi 9 urodziny

15.01.2010 12:43  E-biznes
Wikipedia obchodzi 9 urodziny
Dokładnie 9 lat temu powstała Wikipedia. Nie tylko przetrwała do dziś, ale stała się jednym z bardziej popularnych źródeł wiedzy w Internecie. Z okazji urodzin projektu odbędzie się wiele imprez, także w Polsce. Być może uda się przeprowadzić spis Wikipedystów i zrobić ich zdjęcie zbiorowe.

U swoich początków Wikipedia miała tylko pomagać Nupedii redagowanej przez ekspertów. Ta ekspercka encyklopedia stworzyła tylko 24 artykuły i działała do roku 2003. Jej młodsza siostra działa nieprzerwanie do dziś i ma 14 mln haseł, najwięcej w wersji angielskiej.

Polska wersja Wikipedii ma ponad 600 tys. haseł i zajmuje czwarte miejsce pod względem ich liczby wśród innych wersji językowych. Możemy się poszczycić tym, że polscy Wikipedyści wyprzedzili znane z dobrego dostępu do Sieci kraje skandynawskie, wszystkie kraje słowiańskie i nawet Chiny.

Co roku w związku z urodzinami projektu obchodzony jest tzw. Dzień Wikipedii. Imprezy związane z tym dniem mają się odbyć m.in. w Nowym Jorku oraz Bangalore. W Polsce natomiast odbędą się chyba bardziej sympatyczne lokalne zloty. Na stronie poświęconej obchodom Dnia Wikipedii można znaleźć informacje na temat imprez w Poznaniu, Częstochowie i Chorzowie.

Ponadto polscy Wikipedyści chcą przeprowadzić powszechny spis wikipedystów. Na odpowiednich stronach Wikipedyści mogą zostawić informacje o tym skąd pochodzą, ile mają lat, od kiedy edytują Wikipedie itd. W ramach "Wikikarnawału" Wikipedyści chcą też pisać o sobie o innych. Pewnie będzie to niezła okazja, aby poznać ludzi kryjących się za charakterystycznymi artykułami z wolnej encyklopedii.

Marcin Maj
Więcej informacji w Dzienniku Internautów
Artykuł pochodzi z serwisu:
heh.pl

an

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes