Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Jak założyć firmę?

Każdy pomysł na biznes jest dobry. Podstawą jest dobry plan realizacji

29.02.2016 16:02  Jak założyć firmę?
Robot, który będzie podawał ciastka. System internetowej wideo-opieki medycznej dla seniorów, czy designerskie kamizelki odblaskowe dla rowerzystów. Świetnych pomysłów biznesowych są tysiące. Każdy, kto na jakiś wpadł wie, że na rozkręcenie idei potrzebne są pieniądze. Ale skąd wziąć wolne środki, kiedy mamy np. na utrzymaniu rodzinę?

Biznesplan to podstawa

Zanim zaczniesz inwestować w fermę kurcząt na Powiślu, przygotuj projekt biznesowy. Taki naprawdę dobry, nie tylko rozpisany na chusteczce. To właśnie analiza mocnych i słabych stron, zysków i strat, pozwala oszacować realne zyski interesu. Oraz wydatki, jakie będziemy musieli ponieść przez pierwsze miesiące działalności. Idealną sytuacją jest ta, kiedy mamy kapitał wystarczający, by wystartować lub chociaż jego część. Jednak nie wszyscy mają oszczędności rzędu kilkudziesięciu czy kilkunastu tysięcy złotych na pożyczkę dla firmy … Warto wtedy rozważyć pożyczkę lub znaleźć inwestora. Brak funduszy może przecież zahamować rozwój pomysłu – uniemożliwi zakup sprzętu czy materiałów kluczowych dla naszej działalności.

Rozeznaj się w opcjach

Młody przedsiębiorca może udać się po kredyt. Jednak banki wciąż nieprzychylnie patrzą na start-upy czy firmy, która nie jest na rynku dłużej niż pół roku. Oferty można policzyć na palcach. Trzeba spełnić masę formalności, a początkujący biznesmen i tak nie ma jak wykazać wykazać dochodów lub zabezpieczenia majątkiem, żeby ugłaskać bank. Bo skąd dochody czy duży majątek w raczkującej firmie? Kredyt dla firm w banku ma jednak niezaprzeczalne zalety – może być całkiem wysoki, z możliwością ustawienia dogodnej raty kredytu i z całkiem długim okresem spłaty. Dodatkowo, wraz z kredytem przedsiębiorca może otrzymać niezależną opinię o swojej firmie, co często otwiera drzwi do ubiegania się o kolejne finansowanie.

Pieniądze można także pożyczyć od jednej z firm pożyczkowych. Te chwalą się, że formalności jest minimum, można zawrzeć umowę w siedzibie firmy. Kwoty pożyczek dla młodych firm wynoszą około 15 tysięcy złotych, a pożyczkobiorca ma możliwość skorzystania z usług prawnika. Oczywiście trzeba liczyć z tym, że pożyczkę trzeba będzie spłacić, a koszty mogą być wyższe niż w banku. Spłatę można jednak dogodnie rozłożyć w czasie – przedsiębiorca dostanie na to do 90 tygodni.

Trzecią opcją jest uzyskanie dofinansowania. Mimo wielu zalet - środki unijne, crowdfunding lub pozyskanie solidnego inwestora mogą być trudne i czasochłonne. Wiązać się mogą także z masą formalności i trzeba także uważać, do czego się zobowiążemy wchodząc w spółkę z dużym graczem. Kilkadziesiąt tysięcy złotych nie będzie warte przekazania 90 proc. udziałów spółki, kiedy ta przynosić zacznie milionowe zyski.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes