Kupno gotowej spółki - czy to się opłaca?

25.03.2019 07:07  Jak założyć firmę?
Kupno gotowej spółki - czy to się opłaca? Gotowe spółki z o.o. do zakupu to stosunkowe nowe rozwiązanie na rynku. Wybiegając kilka lat wstecz, jedyną dopuszczalną formą rozpoczęcia tego typu działalności była rejestracja, która wiązała się z koniecznością odczekania pewnego czasu, by móc korzystać ze statusu spółki z o.o. Dziś zakup spółki z historią finansową to działanie w pełni legalne. Warto więc zastanowić się czy jest dla nas opłacalne skorzystanie z tego typu rozwiązania.


Co oznacza kupno gotowej spółki?

Spółki z o.o. na sprzedaż to opcja dla osób, które pragną maksymalnie zminimalizować czas potrzebny na rozpoczęcie od podstaw działalności, np. transportowej. Jest to również duża oszczędność czasu, związana z brakiem konieczności załatwiania uciążliwych i długotrwałych formalności. Dzięki temu działalność można rozpocząć niemalże z dnia na dzień. Gotowe spółki są podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi w celu odsprzedaży. Posiadają one wszystkie niezbędne numery rejestrowe, takie jak NIP, KRS oraz REGON. Dodatkowo, wiele firm oferuje również gotowe spółki na sprzedaż, zarejestrowane do podatku VAT i VAT-EU oraz posiadające własne konto bankowe. Co istotne, podmioty te nie są zadłużone ani nie posiadają żadnych zobowiązań finansowych, np. kredytu. Dodatkowo nie są również związane żadnymi umowami z innymi kontrahentami. Gotowe spółki posiadają zazwyczaj szeroki spis działalności PKD, które można prowadzić tuż po zakupie. Kupowanie spółek tego typu jest więc działaniem, które po odpowiedniej weryfikacji jest w pełni bezpieczne.

Całość czy tylko udziały?

Zakup gotowej spółki z o.o. jest w pełni zgodny z obowiązującym prawem. Formalnie kupujemy 100% udziałów w spółce i stajemy się jej właścicielem, co jest potwierdzone aktem notarialnym, wchodzącym w życie w trybie natychmiastowym.


Dlaczego warto w to zainwestować?

Pierwszą, a zaraz najważniejszą zaletą nabycia spółki na sprzedaż, jest duża oszczędność czasu. Spółka z o.o. rejestrowana drogą tradycyjną, wymaga poświęcenia od kilku dni, do nawet kilku tygodni. W dużej mierze zależy to od faktu czy decydujemy się na rejestrację tradycyjną, czy internetową. Dodatkowo błędnie wypełniony wniosek, który wymaga poprawek, kosztuje nas kolejne kilka dni zwłoki. Jeśli decydujemy się na bycie VAT-owcem, musimy przejść również przez uciążliwe procedury urzędu skarbowego. Często oczekiwanie na wizytę urzędnika skarbowego trwa nawet kilka tygodni. W tym czasie tracimy szansę na współpracę z kontrahentami, którzy wymagają od nas bycia wiarygodnym płatnikiem VAT.

Gotowe spółki zwalniają nas więc z szeregu czasochłonnych oraz niejednokrotnie stresujących formalności, sięgających od ok. 30 do nawet 90 dni. Działać możemy tuż po zakupie, potwierdzonym oficjalnym aktem notarialnym. Jest to szczególnie atrakcyjna oferta dla osób pragnących zajmować się transportem krajowym i międzynarodowym. Kupując gotową spółkę, otrzymujemy bowiem gotową licencję transportową z 5-cio letnim okresem ważności. Kupowanie spółek gotowych do rozpoczęcia działalności zwiększa również naszą autentyczność oraz atrakcyjność wizerunkową. Spółki zakładane od zera nie posiadają bowiem żadnej historii finansowej, zwiększającej wiarygodność wobec potencjalnych kontrahentów.

Gotowe spółki, zarejestrowane kilka miesięcy lub lat wcześniej, nie prowadziły co prawda działalności, ale mogą pochwalić się regularnie składanymi sprawozdaniami finansowymi, co jest dowodem ich uczciwości. Dodatkowo oferowane spółki z historią finansową mają większą szansę na wzięcie udziału w przetargach lub konkursach o dotacje finansowe, gdzie brany jest pod uwagę staż, rozumiany przez okres czasu, jaki widniejemy w bazie KRS. Czas jest również niezwykle ważną wartością przy staraniu się o dofinansowania unijne. Często bowiem ogłoszenia pojawiają się jedynie na klika dni przed naborem wniosków. Szereg firm oferujących spółki z o.o. na sprzedaż gwarantuje nam również opiekę, wsparcie merytoryczne oraz przygotowywanie dokumentacji i reprezentację firmy przed urzędami. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to olbrzymie wsparcie, gwarantujące bezpieczeństwo i wygodę.


Ile kosztuje gotowa spółka?

Rozważając kupowanie spółek, najistotniejszą kwestią jest dla nas cena. Będzie ona uzależniona od stażu spółki na rynku, rejestracji do VAT oraz zakresu zmian możliwych do wprowadzenia w umowie spółki (np. nazwa, adres, kody PKD). Przykładowy koszt zakupu gotowej spółki z licencją transportową i możliwością rozpoczęcia działalności z dnia na dzień zaczyna się od około 17000 zł.


Na co trzeba uważać kupując gotową spółkę?

Decydując się na nabycie spółki na sprzedaż, w pierwszej kolejności powinniśmy mieć pewność, że jest to zakup z legalnego i sprawdzonego źródła. Zaufać z pewnością możemy sprzedawcom o ugruntowanej pozycji na rynku, działającym w branży od kilku lub kilkunastu lat. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami innych, np. poprzez kontakt ze znajomymi i opinie z Internetu. Niewiarygodna firma nie będzie się cieszyła dobrą opinią.

Kolejną rzeczą, którą musimy zrobić, jest sprawdzenie stanu podmiotu w bazach dłużników BIK, BIG i KRD. Mamy również prawo do pobrania pełnego odpisu spółki z KRS, zaświadczenia z urzędu skarbowego i ZUS oraz do wglądu w roczne sprawozdanie finansowe firmy. Podpisując umowę sprzedaży należy również wymagać zapisu o gwarancji braku zobowiązań. Takie stwierdzenie nakłada na nas ochronę i jest ewentualną podstawą do unieważnienia umowy.

Najlepsze oferty spółek z o.o. na sprzedaż

Jeśli poszukujesz firmy profesjonalnie zajmującej się sprzedażą gotowych spółek z licencją transportową, z 5-letnim okresem ważności, warto zaufać Firmie Handlowo-Usługowej „BOS”, z której działalnością zapoznasz się na stronie: https://www.licencjetransportowe.com/gotowe-spolki.html Gwarantuje ona 100% bezpieczeństwa. W swojej ofercie ma pełną pomoc rachunkową oraz wirtualne biuro, zajmujące się obsługą podatkową oraz kadrowo-płacową. Dzięki zakupowi spółki z dnia na dzień możliwe jest rozpoczęcie przewozów z zakresu transportu krajowego i międzynarodowego. Gotowa spółka z o.o. posiada niezbędną dokumentację do rozpoczęcia działalności – numer KRS, wpisy PKD, NIP, NIP-UE, REGON, VAT, VAT-UE. Oferowane spółki nie posiadają żadnych zobowiązań finansowych oraz nie są zadłużone.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes