Podatek liniowy lub skala podatkowa

13.03.2009 10:01  Jak założyć firmę?
Podatek liniowy lub skala podatkowa
Najbardziej popularnymi i najczęściej stosowanymi formami opodatkowania, z których korzystają młodzi przedsiębiorcy są dwie formy rozliczenia: podatek liniowy lub skala podatkowa.

Od początku 2009 roku przy zasadach ogólnych obowiązują tylko dwie stawki podatku: 18 proc. i 32 proc. Wyższa stawka dotyczy dochodów przekraczających 85 528 zł. Warto o tym pamiętać, rozważając opodatkowanie według stawki liniowej, która pozostała na niezmienionym poziomie 19 proc. Jeśli bowiem planowane dochody nie przekroczą kwoty 85 528 zł, opodatkowanie na podstawie stawki liniowej będzie niekorzystne.

Co się bardziej opłaca?

Do tej pory osoby, które dobrze zarabiały, prowadząc swoją firmę, nie miały większych wątpliwości. Wybierały 19-proc. stawkę liniową, aby uciec od 40-proc. progresywnego podatku. Przedsiębiorcy, którzy byli w 30-proc. progu, mieli więcej dylematów. Po skorzystaniu z ulg mogli bowiem zapłacić fiskusowi mniej, niż płacąc podatek liniowy.

W tym roku mamy niższe stawki w skali podatkowej. Dochody do 85 528 zł będą obciążone 18-proc. podatkiem i oczywiste jest, że bardziej się to opłaca niż 19 -proc. stawka liniowa. Wyższy dochód to 32-proc. podatek.

Warto tu zauważyć, że nie zawsze warto wybierać podatek liniowy. Przedsiębiorca, który ma 8000 zł. dochodu miesięcznie, straci na 19-proc. stawce. A jeśli może skorzystać z podatkowych preferencji (np. wspólnego rozliczenia z małżonkiem i ulgi na dzieci), skala podatkowa przyniesie mu większe korzyści. Wówczas nawet przy wysokich dochodach nie warto przechodzić na liniowe rozliczenie. Zatem podjęcie decyzji o wyborze formy rozliczenia wymaga sporządzenia choćby szacunkowych planów określających roczny zarobek oraz przemyślenia, z jakich ulg będzie mógł skorzystać przedsiębiorca. Dopiero takie szacunkowe dane pozwolą przedsiębiorcy podjąć decyzję, co będzie dla niego bardziej opłacalne – skala, czy podatek liniowy.

W obu przypadkach podatek zapłacimy od nadwyżki przychodów nad kosztami. Jednak należy pamiętać, że wybierając podatek przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać z rozliczenia opodatkowania z małżonkiem, ani z żadnych innych ulg, z jakich może skorzystać przedsiębiorca, który wybrał rozliczenie według skali podatkowej.

Agnieszka Salach
Blue Tax Group S.A.
as

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes