Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

13.03.2009 09:59  Jak założyć firmę?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Osoby fizyczne prowadzące indywidualną działalność gospodarczą, a także spółki cywilne osób fizycznych i spółki jawne osób fizycznych mogą skorzystać z takiej formy opodatkowania, jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Z takiej formy opodatkowania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, nie korzystają z formy opodatkowania w formie karty podatkowej, a ich przychody w minionym roku podatkowym nie przekroczyły 150 tys. Euro.

Jednak są przedsiębiorcy, którzy nie mogą skorzystać z ryczałtu. Należą do nich przedsiębiorcy, którzy m.in. rozliczają się w formie karty podatkowej, korzystają z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego, w całości lub części uzyskują przychody z tytułu prowadzenia aptek, lombardów, kantorów, czy przedsiębiorcy prowadzący działalność w ramach tzw. wolnych zawodów. Z ryczałtu nie mogą także skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli samodzielnie działalność lub w ramach spółki – przy czym żadna z osób tej spółki, ani osoba rozpoczynająca działalność na własną rękę przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy nie wykonywała czynności wchodzących w obecny zakres działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na taki wybór opodatkowania musi pamiętać, że niezależnie od zysku będzie zobligowany do zapłaty podatku. Zatem, jeśli przedsiębiorca jest przekonany, że jego firma będzie przynosić duże zyski, to rozliczając się ryczałtowo, zapłaci dużo niższy podatek, niż rozliczając się na zasadach ogólnych.

Przy wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów i wyposażenia, a także wykazu środków trwałych. Co równie ważne, przy tej formie opodatkowania nie ma możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem.

Agnieszka Salach
Blue Tax Group S.A.
as
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes