7 metod skutecznego pozyskiwania pracowników

27.02.2019 18:53  Kadry i Płace
7 metod skutecznego pozyskiwania pracowników Proces skutecznego pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników to jeden z kluczowych elementów zarówno dla mniejszych firm, jak i większych przedsiębiorstw. Dominujący wciąż „rynek pracownika” stanowi dla pracodawców spore wyzwanie, dlatego muszą oni dołożyć wszelkich starań, aby wśród wielu profesjonalistów odnaleźć najlepszych w swojej dziedzinie specjalistów. Jakie metody sprawdzą się najlepiej?

1. Assessment Center

Ta metoda zdobywa coraz większą popularność wśród pracodawców. Assessment Center, czyli ośrodek oceny lub centrum oceny, to wieloetapowy proces ewaluacji umiejętności potencjalnego kandydata. Aplikujące na dane stanowisko osoby są zapraszane na sesję, podczas której mierzą się z poleceniami służbowymi i zadaniami, a nad ich wykonaniem czuwa najczęściej ekspert. Taka symulacja ma na celu odwzorowanie przeciętnego dnia pracy na danym stanowisku. Pod uwagę brane są m.in.:

• umiejętność współpracy,
• kompetencje miękkie kandydata,
• cechy charakteru,
• jakość pracy pod presją czasu.

Dzięki Assessment Center właściciele przedsiębiorstw i rekruterzy mogą wyłonić osobę, która najlepiej poradziła sobie z powierzonymi zadaniami w praktyce.


2. Media społecznościowe

Czasy, kiedy głównym kanałem rekrutacyjnym były portale ogłoszeniowe, powoli odchodzą w niepamięć. Najnowsze trendy rekrutacyjne opierają się na social mediach – pracodawcy bardzo chętnie korzystają z takich portali jak LinkedIn, czyli zawodowo-biznesowego międzynarodowego serwisu społecznościowego, Facebooka, a nawet Instagrama! Znalezionym w ten sposób kandydatom rekruterzy powierzają zadania umieszczone na platformach online – dzięki wprowadzeniu takich rozwiązań czas rekrutacji jest skrócony do minimum, a jeśli kandydat nie poradził sobie na najwcześniejszym etapie, nie będzie brany pod uwagę w późniejszych turach.


3. Profesjonalne narzędzia rekrutacyjne

Aby ułatwić kandydatom szukanie pracy i dotarcie do danego przedsiębiorstwa, firmy decydują się na wdrożenie profesjonalnych narzędzi rekrutacyjnych. Specjalistyczne aplikacje i strony internetowe nie tylko usprawniają proces zatrudnienia nowych osób w firmie, ale również zwiększają jego efektywność. Interesuje cię praca w Stargardzie lub w innym mieście? Skorzystaj z portalu Success Factors, posiadającego rozbudowany panel, umożliwiający wybór słów kluczowych, kraju, stanowiska czy wymiaru pracy. Jeśli myślisz o karierze w branży IT, pomocna może okazać się aplikacja Stack Overflow dedykowana m.in. programistom czy No Fluff Jobs, który wyróżnia się przejrzystymi ofertami pracy i informacją o proponowanym wynagrodzeniu.


4. Model poleceń pracowniczych

Programy poleceń to jedna z najczęściej wybieranych przez specjalistów HR metod pozyskiwania pracowników, która minimalizuje koszty rekrutacji oraz wpływa na pozytywną atmosferę w pracy. Ten model rekrutacyjny może być realizowany chociażby w formie wewnętrznego programu poleceń pracowniczych, w którym udział biorą tylko zatrudnione w firmie osoby. Ich zadaniem jest polecenie osób, spełniających określone wymagania i posiadających odpowiednie kwalifikacje. Tego typu działania, jeśli dany kandydat zostanie zatrudniony na stałe, nagradzane są finansowo lub rzeczowo.


5. Event recruitment

Eventy cieszą się dużym zainteresowaniem w świecie biznesu – nic dziwnego. Branżowe imprezy mogą stanowić doskonałe narzędzie promocji, marketingu oraz rekrutacji. Specjaliści zajmujący się zatrudnieniami uważają, że to jedna z najskuteczniejszych metod pozyskiwania pracowników polegająca m.in. na organizacji konferencji i uczestnictwie w spotkaniach biznesowych. Takie wydarzenia skupiają konkretne grupy osób o sprecyzowanych wymaganiach i konkretnym profilu zawodowym.


6. RPO – outsourcing procesów rekrutacyjnych

Outsourcing polega na zlecaniu prac firmom i jednostkom zewnętrznym. Wyspecjalizowane w pozyskiwaniu pracowników przedsiębiorstwa reprezentują swoich klientów, budując jednocześnie ich markę na rynku pracy. Wdrożenie takiego rozwiązania to skuteczna metoda pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników, umożliwiająca zoptymalizowanie kosztów oraz wdrożenie nowoczesnych technologii rekrutacyjnych. RPO składa się m.in. z:

• profesjonalnego zespołu rekrutacyjnego,
• strategii rekrutacyjnej i komunikacyjnej,
• specjalistycznych narzędzi rekrutacyjnych.

7. Staże i Biura Karier

Wiele przedsiębiorstw, chcąc pozyskać nowych pracowników, buduje swoją strategię rekrutacyjną, wdrażając programy praktyk i staży oraz współpracując z uniwersyteckimi Biurami Karier. Firmy chcące zatrudnić studentów lub absolwentów szkół wyższych biorą również udział w targach pracy i praktyk, takich jak chociażby Absolvent Talent Days, podczas których mogą zaprezentować swoją firmę, opowiedzieć o zakresie jej działalności oraz zachęcić do złożenia aplikacji. Takie działania umożliwiają pozyskanie najmłodszych specjalistów, cechujących się otwartością na nowe pomysły i innowacje, a także zbudowanie wizerunku firmy przyjaznej osobom, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
biznes