BOP spadł o 11,4 pkt w XII, rynek pracy w 2019 pod wpływem podwyżek pensji

10.01.2019 09:18  Kadry i Płace
BOP spadł o 11,4 pkt w XII, rynek pracy w 2019 pod wpływem podwyżek pensji Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - spadł o 11,4 pkt m/m i wyniósł 276,9 pkt w grudniu 2018 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). 

"Ubiegły rok w większości regionów sprzyjał rynkowi wolnych miejsc pracy. Przedsiębiorcy opublikowali w Internecie więcej ogłoszeń o zatrudnieniu niż w roku poprzednim, a Barometr Ofert Pracy osiągnął nowe rekordy. Jednak był to również okres fluktuacji liczby ofert, a ich przyrost nie był już tak szybki jak w roku poprzednim. W niektórych województwach odnotowaliśmy nawet spadek, choć nieznaczny.

Stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła niską wartość. W listopadzie, po wyłączeniu bezrobotnych biorących udział w pracach o charakterze sezonowym, czwarty miesiąc z rzędu nie zmieniła się i wyniosła 5,9%. W 2019 roku na rynek wolnych miejsc pracy może wpłynąć o połowę większy niż w roku poprzednim wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę" - czytamy w raporcie.

W skali całego roku liczba ofert najbardziej dynamicznie wzrastała w woj. śląskim, małopolskim oraz mazowieckim, podało Biuro.

"Z punktu widzenia ogólnych grup ofert pracy, w grudniu obserwowaliśmy wzrost liczby ofert we wszystkich grupach zawodów, przy czym największy wystąpił dla zawodów usługowych, zaś najmniejszy dla zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych" - czytamy dalej.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

ISBnews

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes