Czy rynek pracy jest przyjazny Polakom?

03.08.2016 14:35  Kadry i Płace
Czy rynek pracy jest przyjazny Polakom? Portal Praca.pl zadał swoim użytkownikom pytanie czy łatwiej jest złapać legendarnego Pokemona czy wymarzoną pracę? Mimo, że unikalnego stwora w grze wcale nie jest łatwo schwytać, większość, bo aż 85% uznało to za bardziej prawdopodobne niż znalezienie pracy marzeń.

Doniesienia z polskiego rynku pracy potwierdzają, ze sytuacja pracowników ulega szybkiej i zdecydowanej poprawie. Wiele wskaźników pokazuje, że rynek pracownika stał się faktem. Czy Polacy rzeczywiście odczuwają zmianę na lepsze?
O poprawiającej się sytuacji na rynku pracy świadczą:

Stopa bezrobocia - spada z miesiąca na miesiąc. W czerwcu kształtowała się na poziomie 8,8% i jest to najniższa wartość od 2000 roku. Liczba ogłoszeń o pracę - portal Praca.pl zanotował w drugim kwartale 2016 roku wzrost o 73%. Prognoza zatrudnienia - na trzeci kwartał 2016 roku wynosi +9%.

Dlaczego, mimo pozytywnych przesłanek, Polacy nie chcą uwierzyć, że coraz łatwiej jest znaleźć pracę?

Wielu kandydatów woli narzekać na obecną sytuację niż rozpocząć poszukiwania nowego, lepszego pracodawcy – wyjaśnia Joanna Sobieska, coach i specjalista ds. komunikacji. Brak wiary w swoje możliwości i przekonanie, że wymarzona praca nie istnieje, skutkują rosnącą frustracją i niezadowoleniem. Takie negatywne nastawienie do pracy przekładać się będzie także na inne sfery życia.

Co możemy poradzić osobom niezadowolonym ze swojej sytuacji zawodowej? 

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest zmiana postawy – podkreśla Sobieska. - Warto też popracować nad wiarą we własne możliwości, obiektywnie ocenić swoje mocne i słabe strony. Po wprowadzeniu tych zmian dobrze jest także zainwestować w przygotowanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, takich jak CV czy list motywacyjny, a także popracować nad swoim profesjonalnym wizerunkiem  w sieci.


Praca.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes