Dobry czas dla pracowników na zmianę pracy, rozmowę o podwyżkę lub awans

23.11.2017 09:54  Kadry i Płace
Dobry czas dla pracowników na zmianę pracy,  rozmowę o podwyżkę lub awans
Stopa bezrobocia w Polsce osiągnęła kolejny raz rekordowo niski poziom. Wg danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w październiku br. wyniosła ona 6,6%. Tak niski poziom bezrobocia oraz duża ilość ofert zatrudnienia pozytywnie wpływają na optymizm i pozycję kandydatów na polskim rynku pracy. 
 
Korzystną sytuację na rynku pracy dla kandydatów potwierdzają również wyniki badania Confidence Index za trzeci kwartał 2017 r., przeprowadzonego cyklicznie przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Aż 61% ankietowanych przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy. 
 
Spadek bezrobocia oznacza dla pracowników, że będą mogli oni liczyć na częstsze i ciekawsze oferty pracy, którymi pracodawcy będą chcieli ściągnąć do siebie tzw. talenty z rynku pracy. Natomiast osoby, które już otrzymały propozycję zatrudnienia w innej firmie i przyjdą z wypowiedzeniem do aktualnego pracodawcy, mogą spotkać się z propozycją kontroferty z dużo ciekawszymi warunkami niż dotychczas. 
 
Jest to też dobry moment na naturalną rotację i awans wewnątrz organizacji, szczególnie w sytuacji kiedy odejdzie z pracy nasz bezpośredni przełożony. Wówczas firmie łatwiej jest przyuczyć do nowej roli pracownika danego działu, niż rekrutować na to stanowisko osobę spoza organizacji. 
 
W obecnej sytuacji nie powinna też nikogo dziwić nasilająca się presja płacowa. Zgodnie z naszym badaniem Confidence Index aż 54% badanych oczekiwałoby podwyżki w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Dla porównania, w drugim kwartale br. wskaźnik ten wyniósł 52%.
 
Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Teraz dobrego pracownika trzeba znalezc. To wcale nie takie proste bez zewnetrznego wsparcia. Prowadze niewielkie przedsiebiorstwo ale dobrzy pracownicy sa na miare zlota. Dlatego szkolilismy sie w HRze w grupie No problem i tez oni nam pomagaja w poszukiwaniu zalogi. Efekty bardzo dobre.

    ~Firmowiec   (23 listopada 2017 o 16:06)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes