Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Kadry i Płace

Kto pracuje w centrach handlowych

25.09.2017 15:36  Kadry i Płace
Kto pracuje w centrach handlowych W centrach handlowych zatrudnione są głównie osoby młode do 30 roku życia - wynika z badania Kantar Millward Brown przeprowadzonego wśród pracowników tych centrów.

W Polsce działa prawie 500 takich centrów, a zatrudnionych jest w nich 400 tysięcy osób. Badanie przeprowadzone na próbie 800 osób wykazało, że zatrudnieni w większości albo nie mają dzieci albo mają dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Dla wielu pracowników centrów handlowych cenne jest to, że mają elastyczny czas pracy - podkreśla w rozmowie z IAR Radosław Knap - dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych. Wyjaśnia, że 1/3 pracowników centrów handlowych nadal zdobywa wykształcenie i elastyczny czas pracy jest dla nich ważny. Dodaje, że mając na uwadze wiek pracowników oraz ich status rodzinny a także motywację, dla której zdecydowali się na tego typu pracę, propozycja objęcia ich zakazem handlu w niedzielę wydaje się być bezzasadna.

Radosław Knap przypomniał, że branża handlowa proponuje, by zagwarantować pracownikom handlu, obligatoryjnie dwie wolne niedziele w miesiącu - czyli dwukrotnie więcej niż obecnie - dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy.
Zgodnie z projektem ustawy w sprawie zakazu handlu w niedziele, zakaz dotyczyłby większości placówek handlowych, w tym sklepów wielkopowierzchniowych i obejmowałby wszystkie niedziele.

Rząd chce, by zmiany wprowadzane były etapami, tak, by na bieżąco analizowane były skutki społeczne i ekonomiczne. W najbliższy czwartek obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele będzie rozpatrywany przez sejmową podkomisję stałą do spraw rynku pracy. Szef podkomisji Janusz Śniadek z PiS, były przewodniczący Solidarności uważa, że możliwe jest uchwalenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę tak szybko, by nowe prawo zaczęło obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Obywatelski projekt w tej sprawie został złożony w Sejmie we wrześniu ubiegłego roku.

IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes