Nie można mówić o trwałym, znaczącym osłabieniu dynamiki wzrostu płac

17.07.2019 12:45  Kadry i Płace
Nie można mówić o trwałym, znaczącym osłabieniu dynamiki wzrostu płac Dynamika wzrostu płac od początku br. nie wykazywała znaczącego osłabienia i nie można więc na razie mówić o trwałym, znaczącym osłabieniu tej dynamiki, uważają analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

"Natomiast dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia znalazły się poniżej oczekiwań. Dynamika miesięczna odnotowana w czerwcu jest znacznie niższa niż ten sam wskaźnik w 2018 r. (3,2% wzrostu). Wynik na poziomie 0,9% to powtórzenie wskazania z 2015 r. Dynamika roczna na poziomie 5,3% jest z kolei najniższym wskazaniem od lipca 2017 r. Poprzednie miesiące 2019 r. nie wykazywały znaczącego osłabienia dynamiki wzrostu płac, nie można więc na razie mówić o trwałym, znaczącym osłabieniu tej dynamiki" - czytamy w komentarzu MPiT do danych GUS.

"Po zaskakującym spadku liczby zatrudnionych w maju, wzrost liczby zatrudnionych o ponad 13 tys. miesiąc do miesiąca jest pozytywną wiadomością. Dane w ujęciu rocznym pozostają na niższym poziomie niż w trzech ostatnich latach, jest to jednak rezultat długookresowego trendu wyczerpywania się podaży pracy" - czytamy dalej. 

Zobacz także: Wyjście z PPK na starcie programu zadeklarowało 41,5% pracowników

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w czerwcu 2019 r. wzrosło o 5,3% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 2,8% r/r.

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 0,9% i wyniosło 5 104,46 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,2% i wyniosło 6 393,8 tys tys. osób.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Makroekonomia Okiem ANALITYKA #38, Wojciech Bartosik (25.01.2019)   #5 Śniadanie Inwestorów: KBJ SA
 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes