P. Borys: Zmiany w projekcie ustawy o PPK będą sprzyjać dodatkowemu oszczędzaniu na emeryturę

11.06.2018 14:58  Kadry i Płace
P. Borys: Zmiany w projekcie ustawy o PPK będą sprzyjać dodatkowemu oszczędzaniu na emeryturę Tylko 0,5 procent swojego wynagrodzenia będą mogły odprowadzać do Pracowniczych Planów Kapitałowych osoby najniżej uposażone - przewiduje projekt zmian w ustawie o PPK uzgodniony w konsultacjach społecznych.

Najmniej zarabiający nie stracą jednak dopłat ze strony pracodawcy i państwa - mówi IAR prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodaje, że zmiany będą sprzyjać dodatkowemu oszczędzaniu na emeryturę. Chodziło też o to, by nikt nie czuł się wykluczony z tego programu tylko dlatego, że budżet domowy się nie domyka i kogoś nie stać na odprowadzanie z wynagrodzenia 2 procent składki na PPK.

Nie tylko jednak niższe składki dla najmniej zarabiających przewiduje nowelizacja projektu ustawy. Jak wyjaśnia Paweł Borys wzmocniona zostaje również kontrola Komisji Nadzoru Finansowego nad tym systemem. Rozszerzono też grono instytucji finansowych, które mogą oferować produkty w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych o fundusze emerytalne i zakłady ubezpieczeń. Rozmówca IAR podkreślił, że te zmiany mają zapewnić jak największą konkurencyjność, jak najniższy poziom kosztów i jak najlepsze produkty dla pracowników uczestniczących w PPK.

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju wyraził przekonanie, że Pracownicze Plany Kapitałowe będą bardzo korzystne dla uczestniczących w nich osób. Pracownik, który zdecyduje się gromadzić kapitał w ramach PPK, odkładając jedną złotówkę, drugą otrzyma w postaci dopłat ze strony pracodawcy i budżetu. Jeśli te środki będą aktywnie inwestowane w długim terminie, to można zgromadzić na starość naprawdę znaczącą kwotę - podkreśla prezes Borys.

Dodaje, że na wprowadzeniu programu skorzysta także gospodarka. Zaznaczył, że potrzebujemy silniejszego rynku kapitałowego po to, by w większym stopniu finansować inwestycje i w mniejszym stopniu zadłużać się, czy pozyskiwać kapitał za granicą. Paweł Borys podkreślił, że silny filar kapitałowy systemu emerytalnego to najlepszy sposób gromadzenia oszczędności długoterminowych, które w efekcie przekładają się na długoterminowe inwestycje i zwiększają potencjał rozwojowy całej gospodarki.

Według szefa Polskiego Funduszu Rozwoju projekt ma szansę wejść w życie w połowie przyszłego roku. Będzie omawiany na najbliższym posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes