Polska na 30. miejscu w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019

12.02.2019 14:50  Kadry i Płace
Polska na 30. miejscu w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019 Na 41 krajów UE i OECD Polska zajęła 30. miejsce w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019. Ten wynik oznacza, że poziom elastyczności polskich umów o pracę nie poprawił się od zeszłego roku.

Indeks Elastyczności Zatrudnienia to badanie przeprowadzane cyklicznie przez Lithuanian Free Market Institute. Opiera się w dużej mierze na danych oraz metodologii Banku Światowego, który wcześniej publikował tzw. Indeks Sztywności Zatrudnienia. Przy tworzeniu Indeksu Elastyczności Zatrudnienia brane jest pod uwagę 35 wskaźników z obszarów dotyczących łatwości zatrudniania, elastyczności godzin pracy, łatwości wypowiadania umów oraz regulacji związanych ze zwalnianiem (np. wysokości ustawowych odpraw oraz okresów wypowiedzenia).

Zobacz także: Czy Polacy pracują tylko dla pieniędzy?

W ubiegłym roku Polska zajęła w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 30. miejsce na 41 krajów UE oraz OECD. Tegoroczny raport wykazał, że sytuacja na polskim rynku pracy nie uległa żadnej zmianie. Nasz kraj zajął dokładnie takie samo miejsce, co przed rokiem. Brak poprawy wynika z braku gruntownych reform polskiego prawa w zakresie zatrudnienia. Specjaliści wskazują, że prowadzone w ubiegłym roku prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy okazały się niewystarczające i nadal brakuje w tej kwestii znaczących zmian.

Niską pozycję w zestawieniu zawdzięczamy przede wszystkim sztywnym zasadom zatrudnienia, przez które osoby o najniższych kwalifikacjach zatrudniane są na podstawie umów cywilnoprawnych. Problemem jest również źle skonstruowany system pomocy społecznej oraz niski wiek emerytalny w Polsce. Ponadto polska płaca minimalna jest jedną z najwyższych w UE i OECD w stosunku do produktywności, natomiast udział osób zatrudnionych na czas nieokreślony jest czwartym najniższym spośród wszystkich krajach UE.

W tyle za Danią

Pierwsze miejsce rankingu elastyczności zatrudnienia zajęła Dania. W czołówce zestawienia wśród krajów europejskich znalazły się także Wielka Brytania i Irlandia. Są to kraje, do których Polacy bardzo często emigrują w poszukiwaniu pracy.

Duże powody do zadowolenia ma\ Litwa, która w ciągu ubiegłego roku awansowała z 27. na 15. miejsce zestawienia. To znak, że sprawne i szybkie reformy rynku pracy są możliwe. Najniższe miejsce w rankingu zajęła natomiast Francja, która od lat walczy z problemem wysokiego bezrobocia i brakiem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Zobacz także: Sektory z największymi zaległościami - TOP 3 2018 roku to handel, przemysł i budownictwo


Inwestycje.pl


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
    Omnichannel przyszłością rynku finansowego
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes