Raport. Oskładkowanie umów zlecenie poprawiło sytuację ZUS

21.11.2017 15:02  Kadry i Płace
Raport. Oskładkowanie umów zlecenie poprawiło sytuację ZUS 600 milionów złotych w 2016 roku przyniosło dodatkowo oskładkowanie umów zleceń - wynika z analizy Federacji Przedsiębiorców Polskich. Wciąż jednak od blisko jednej trzeciej takich umów pracodawcy nie odprowadzają składek.
Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski powiedział, że taki krok ograniczył wartość nieoskładkowanych umów zleceń o 25 procent.


Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej ocenia, że zwiększenie podstawy tak zwanego ozusowania pomogłoby zarówno firmom, jak i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem Marka Kowalskiego, dwukrotność najniższej krajowej pensji, jako podstawa naliczania składki, zniechęciłaby nieuczciwych pracodawców do manipulacji składkami. Z wyliczeń Federacji Przedsiębiorców wynika również, że poprawiłoby to sytuację ZUS-u.

Firmy skarżą się jednocześnie, że ZUS kontroluje oskładkowanie umów z lat 2009 i 2017 i karze przedsiębiorców za sposób ozusowania, który sam uznał wcześniej za zgodny z prawem.

Chodzi o mechanizm, według którego składki płaciło się tylko od pierwszej umowy. Zakład kwestionuje obecnie taki sposób rozliczania, mimo iż składki na ubezpieczenie nie były wcześniej wliczane do budżetów zamówień publicznych. Pracodawcy apelują do ZUS-u o abolicję w tej sprawie.
Od stycznia 2016 roku objęto umowy zlecenia składkami do kwoty minimalnego wynagrodzenia.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes