Spór o płacę minimalną

26.05.2013 09:45  Kadry i Płace
Spór o płacę minimalną Rząd chce, by płaca minimalna w przyszłym roku została podwyższona z obecnych 1600 złotych do 1680 złotych. Propozycję tę popierają pracodawcy.

Związkowcy natomiast uważają, że najniższe wynagrodzenie powinno zostać podniesione o 120 złotych czyli wynieść 1720 złotych. Mówią, że podczas rozmów w Komisji Trójstronnej będą bronić swojego stanowiska. Jak podkreślił Tadeusz Chwałka - szef Forum Związków Zawodowych, na mniejszą niż wynoszącą 120 złotych podwyżkę strona pracowników na pewno się nie zgodzi. Zaznaczył, że proponowana nowa kwota płacy minimalnej odpowiada 44 proc. średniego wynagrodzenia. Według Chwałki propozycje wypracowane wspólnie przez stronę związkową są umiarkowane i rozsądne.

Inaczej problem płacy minimalnej widzą pracodawcy. Według nich zbyt wysokie podniesienie najniższego wynagrodzenia spowoduje większą inflację i obniży konkurencyjność polskich firm. Jak mówi IAR Zbigniew Żurek z Business Centre Club, najniższa płaca w wysokości proponowanej przez związki zawodowe zniechęciłaby przedsiębiorców do zwiększania zatrudnienia. Ucierpiałyby na tym zwłaszcza biedniejsze regiony i osoby o bardzo niskich kwalifikacjach.

Zgodnie z prawem rząd powinien do 15 czerwca przedstawić Komisji Trójstronnej oficjalną propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia na przyszły rok.
Na wypracowanie wspólnego stanowiska Komisja ma czas do 15 lipca. Jeśli partnerzy społeczni się nie dogadają, wówczas rząd samodzielnie podejmie decyzję w sprawie płacy minimalnej. Będzie mógł to zrobić do 15 września.

IAR

kk • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Ciekawe ze pracodawcy sami moga brac tak wielkie wynagrodzenia i inflacja kraju nie niszczy dac imte grosze niech zyja zenada

  ~TED   (26 maja 2013 o 17:46)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Włóżcie sobie w d... te grosze. Przy cenach benzyny,używek,żarcia i wielu innych, porównywalnych z cenami w UE , to minimum nie mieści się w głowie. Skończyć z hegemonią pracodawcy chama, dla którego jak dotąd ten rząd pracuje.Rozliczać ich rzetelnie,zlikwidować umowy śmieciowe.To byłby dobry krok na początek.Dlaczego Tusk tego nie robi nie rozumiem.

  ~Jasio   (26 maja 2013 o 17:14)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes