Jesteś w: Strona główna » Biznes » Kariera

Szukasz pracy w Rzeszowie? Znajdź najlepsze oferty na Jobsora

19.08.2019 09:43  Kariera
 Szukasz pracy w Rzeszowie? Znajdź najlepsze oferty na Jobsora  Rzeszów przeżywa rozkwit gospodarczy – z roku na rok pojawiają się tutaj nowe inwestycje, przybywa ofert pracy, a bezrobocie nieprzerwanie spada. To jeden z najlepszych momentów, żeby związać swoją karierę zawodową z Podkarpaciem.

Rynek pracy w województwie podkarpackim

Sytuacja na rynku pracy w Rzeszowie i okolicznych miejscowościach jest lepsza niż kiedykolwiek. Poziom bezrobocia obniża się w całej Polsce, a średnia zarobków systematycznie idzie w górę. Zmiany w kraju mają odbicie również w średnich i małych województwach, gdzie sytuacja pracownika poprawia się z roku na rok. Jak podaje Urząd Statystyczny (dane za czerwiec 2019), w Rzeszowie odnotowano najlepsze wyniki od lat:

  • Stopa bezrobocia: 4,9% (w województwie: 7,9%)
  • Przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto: 4950,38 zł (w województwie: 4165,41 zł)

Zarobki w Rzeszowie osiągnęły poziom średniej płacy krajowej. Według najnowszych danych GUS, w pierwszym kwartale 2019 Polacy zarabiali przeciętnie 4950,94 zł brutto.

Bezrobocie w Rzeszowie najniższe od lat

Podkarpacie jest jednym z województw (tuż obok pomorskiego i dolnośląskiego), w którym szczególnie widać tendencje do dynamicznego rozwoju rynku pracy. W gospodarce dominuje tu sektor usług i przemysł. Nic dziwnego, że to właśnie te branże od lat notują najwyższy poziom zatrudnienia. Przedsiębiorcy poszukują coraz więcej wykwalifikowanych pracowników, ale wzrost zapotrzebowania obserwujemy również w pracach sezonowych, np. w budownictwie i gastronomii. Jak wskazują raporty przygotowane przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, każdego roku pojawiają się nowe oferty pracy, rośnie ilość wakatów, a co za tym idzie – spada bezrobocie. W 2018 roku bez pracy pozostawało ok. 80 tysięcy mieszkańców regionu, to aż o 8,5 tys. mniej ludzi niż w poprzednim roku.

Rzeszów – gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Na rzeszowskim rynku pracy brakuje wyspecjalizowanej kadry. Do najbardziej deficytowych branży (za Barometrem zawodów 2019) zaliczamy budownictwo oraz sektor zdrowia i opieki medycznej. Wśród najbardziej pożądanych zawodów znaleźli się zwłaszcza lekarze i średni personel medyczny, pielęgniarki i położne. Na brak pracy nie narzekają również kierowcy samochodów ciężarowych, ciągnika siodłowego i autobusów. Ma to związek z rozwojem przemysłu i rozbudową firm produkcyjnych, gdzie konieczne jest ciągłe uzupełnianie surowców koniecznych do produkcji. Pracownicy poszukiwani się także w usługach i gastronomii. Deficyty dotyczą zwłaszcza wykwalifikowanych szefów kuchni, kucharzy, piekarzy i managerów. Najnowsze oferty pracy są na bieżąco publikowane w wyszukiwarkach, np. Jobsora.

Na liście zawodów nadwyżkowych w województwie podkarpackim znaleźli się m.in. pedagodzy, ekonomiści, filozofowie, politolodzy, historycy, kulturoznawcy i socjolodzy. Dużym problemem w południowo-wschodniej Polsce jest spory odsetek ludzi w nieaktualnymi kwalifikacjami zawodowymi – to oni w dużej mierze zasilają kręgi bezrobotnych. Alarmująca jest również sytuacja młodych (do 30 roku życiu), wśród których mniej niż połowa osób (44%) podejmuje zatrudnienie.

Rozkwit branży IT na Podkarpaciu

Sytuację na rynku IT w Rzeszowie coraz częściej porównuje się do największych ośrodków pracy w Polsce. Obok lotnictwa to właśnie IT jest uważane za najszybciej rozwijająca się gałąź gospodarki. Pracy dla doświadczonych informatyków jest tu pod dostatkiem, a poziom zarobków nie odbiega znacząco od tych oferowanych w dużych metropoliach. Dobrzy specjaliści mogą liczyć na stawki znacznie przewyższające średnią krajową.

Na przestrzeni ostatnich lat branża IT na Podkarpaciu ewoluowała – pojawiło się wiele dużych firm, co pociągnęło za sobą wysyp ofert pracy. Obecnie do największych graczy można zaliczyć JCommerce, Sii, Transition Technologies, Ailleron, Comarch i Asseco. Najwięcej ofert zatrudnienia dotyczy pracowników biegle posługujących się językiem PHP, Java i C++. Duży nacisk na rozwój branży widać także na uczelniach, które utrzymują bliską współpracę z firmami IT i co roku wprowadzają nowe kierunki studiów i specjalizacje dopasowane do potrzeb rynku. Poza programowaniem na Politechnice Rzeszowskiej pojawiły się również programy dotyczące mikroinformatyki, technologii internetowych, grafiki i inżynierii systemów informatycznych.

Miasto innowacji – plany na 2019

W ciągu ostatnich lat Rzeszów dynamicznie się rozwinął, ale jak podkreśla dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, to dopiero początek zmian. Kolejne lata przyniosą nowe inwestycje i innowacje w sektorze nowoczesnych technologii. Skupienie na edukacji i rozwoju kompetencji potrzebnych na rynku pracy pozwoli na ciągły wzrost gospodarczy miasta i regionu. Młodzi ludzie mogą również liczyć na wsparcie w przekwalifikowaniu, znalezieniu zatrudnienia lub założeniu własnych działalności. To dobre wieści zwłaszcza dla studentów i absolwentów, którzy to tutaj – w Rzeszowie – planują postawić pierwsze kroki na rynku pracy.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes