Jesteś w: Strona główna » Biznes » Kariera

Doradca kredytowy - na czym polegają jego obowiązki i jak może pomóc klientowi banku

11.02.2019 12:59  Kariera
Doradca kredytowy - na czym polegają jego obowiązki i jak może pomóc klientowi banku Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, jak wiadomo, nie należy do najłatwiejszych. Sporo w całej procedurze zawiłości i szczegółów, których nie zawsze jesteśmy w stanie pojąć. Podejmując gotowość uzyskania pożyczki z bankiem, szukamy takich rozwiązań, aby nasz portfel nie odczuł bolesnych skutków.

Dodatkowo sporej części z nas włącza się czerwona lampka sugerująca, że przecież ktoś nas może oszukać. Co w przypadku, gdy nie mamy zielonego pojęcia o kwestiach finansowych, a to, co mówi do nas pracownik banku, wydaje się być czarną magią? Na te dylematy spieszy z pomocą doradca kredytowy.

W czym może pomóc doradca kredytowy

Doradca kredytowy z założenia powinien nam pomóc w przypadku problemów z wyborem najlepszej oferty kredytowej. Jest to osoba, która ma podpisane umowy z wieloma bankami. Współpraca ta daje wiele możliwości. Za sprawą oczekiwań klienta doradca wybiera najlepszą z dostępnych ofert. Nie jest uzależniony polityką jednej firmy, stąd też jego spostrzeżenie może być obiektywne.

Oferty banków często są zmieniane. Doradcy kredytowi mają dostęp do informacji o wszelkich zmianach jako jedni z pierwszych. Jeśli współpracujemy z rzetelną osobą wykonującą ten zawód, to możemy być pewni, że będziemy wiedzieli wszystko, co potrzebne na temat przebiegu naszej transakcji.

Dodatkowym atutem skorzystania z usług doradcy jest zaoszczędzony czas. Dobrze wiemy, jak długo zajmuje nam załatwianie spraw urzędowych i ile potrzeba wędrowania od drzwi do drzwi. Podczas spotkania ze specjalistą w dziedzinie kredytów, możemy ograniczyć wszystkie wizyty nawet do jednego spotkania.

Dowiedz się więcej obowiązkach doradcy kredytowego z blogu Michała Dawidowicza: https://blogkredytowy.pl/doradca-kredytowy-obowiazki/

Doradca kredytowy a etap negocjacji z bankiem

Warto też wspomnieć o kolejnym atucie takiej kooperacji. Zlecając pośrednikowi reprezentowanie naszych interesów w banku mamy większe szanse na wynegocjowanie lepszych warunków. Banki często zachęcone dalszą współpracą z doradcą i zyskaniem nowych klientów decydują się na specjalne oferty. Wszystko po to, aby wyróżnić się czymś spośród szerokiej konkurencji i sprawić, że to właśnie ich oferta będzie najbardziej trafiać w gusta potencjalnych kredytobiorców.

Nie spodziewajmy się też wielkich cudów. Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przeskoczyć i nikt nie będzie w stanie sprawić, że wszystko zostanie wynegocjowane według najbardziej wygórowanych oczekiwań.

Pomoc z dokumentacją

Bardzo ułatwiającą opcją jest załatwianie wszystkich dokumentów ze strony doradcy. Klient nie musi się wtedy martwić o żadne niedopatrzenia, ponieważ zajmuje się tym wynajęta osoba. Ponadto zyskamy profesjonalną pomoc, jeśli trzeba będzie sporządzić np. umowę przedwstępną. Rynek nieruchomości bywa ryzykowny. Nic więc dziwnego, skoro w grę wchodzą spore sumy pieniędzy. Mimo zaufania, którym darzymy ludzi z nami współpracujących, musimy mieć na uwadze to, że nie każda z tych osób może mieć dobre intencje.

Zdarzają się przypadki, że pewne kwestie zostają zapisane w zawiły sposób, że dopiero po podpisaniu umowy wychodzi na jaw, jaki błąd popełniliśmy. Doradca kredytowy bazując na swoim doświadczeniu, powinien pomóc w takich przypadkach. Będzie w stanie zauważyć wszystkie newralgiczne kwestie, na które nieświadomy klient nie zwrócił uwagi.

Reprezentacja w przyszłości i zmiana warunków

Dodatkową motywacją może być również współpraca na linii kredytobiorca – dostawca w przyszłości. Być może będziemy chcieli zmienić warunki finansowania na lepsze. W takich przypadkach niezbędna może się okazać pomoc osoby obserwującej sytuacje na rynku. Dlatego też relacja ta powinna trwać dłużej niż tylko do podpisania umowy kredytu hipotecznego.

Być może klient w trakcie spłaty będzie się borykać z problemami. Z logicznego punktu widzenia reprezentantem jego interesów powinna być osoba, która go do tej umowy doprowadziła.

Za co otrzymuje wynagrodzenie doradca kredytowy?

Doradca kredytowy otrzymuje wynagrodzenie od banku z tytułu realizacji kredytu. Klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Dlaczego więc banki chętnie opłacają im prowizję? Przecież żadna z tych osób nie jest zatrudniona na etacie przez bank. Odpowiedź jest bardzo prosta: połowa z kredytów hipotecznych jest obsługiwana przez doradców.

Dzięki temu banki nie chcą rezygnować z tej współpracy, ryzykując utratę klientów. Ponadto wszelkie kwestie formalne są przeprowadzone na wysokim poziomie. Bank nie musi się obawiać o źle wypełnione wnioski i druki przez kredytobiorców. Dlatego też każdy jest na zwycięskiej pozycji w takim układzie.

Kilka słów podsumowania

Podsumowując, proces ubiegania się o kredyt hipoteczny może być często dla osoby niebędącej specjalistą skomplikowany. Podobnie jak z wyborem mieszkania, auta czy wielu ważnych decyzjach w naszym życiu powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty. Powyższy tekst poniekąd idealizuje osobę doradcy kredytowego. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jest idealny i nawet wśród tej profesji możemy spotkać osoby nieuczciwe.

Niemniej jednak korzystanie z usług poleconego, czy też zaufanego doradcy kredytowego może sprawić, że ubieganie się o kredyt hipoteczny nie będzie bolączką. Będąc pod dobrą opieką, niewątpliwie możemy być spokojniejsi o nasze interesy. Co więcej, unikniemy wszelkich niejasności, które moglibyśmy napotkać, załatwiając wszystko indywidualnie.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes