Jesteś w: Strona główna » Biznes » Kariera

Informatyk szuka pracy

04.04.2014 13:28  Kariera
Informatyk szuka pracy Czasy, w których informatyk zaraz po ukończeniu szkoły wyższej dostawał szereg propozycji pracy, bezpowrotnie minęły. Zresztą na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat samo pojęcie „informatyk” mocno się zdezaktualizowało i bez określenia konkretnej specjalizacji, znaczy niewiele.

Konkurencja na rynku informatycznym wzrasta i szczególnie widoczne jest to wśród specjalistów od baz danych, sieci komputerowych oraz webdesignerów, webdeveloperów, a także programistów aplikacji. W branży IT liczą się faktyczne umiejętności, które z łatwością i w bardzo krótkim czasie można zweryfikować, a nie znajomości. Ale jak skutecznie zaprezentować te umiejętności potencjalnemu pracodawcy?

Przygotuj schludne, nieszablonowe CV

Już samo przygotowanie Curriculum Vitae wymaga wiedzy i sporej inwencji twórczej. Niestety, nie możemy pójść na łatwiznę, bowiem korzystanie z popularnych szablonów nie przynosi pożądanych efektów. Rekrutujący w pierwszej kolejności zwracają uwagę na kompetencje. Dokument, który jest przejrzysty i estetyczny nie wymaga ich długiego poszukiwania. Treść powinna w prosty i jasny sposób przekazywać kluczowe informacje o kandydacie. W tworzeniu tego dokumentu liczy się również pomysłowość i oryginalność.

CV specjalisty ds. IT musi być odpowiednio przygotowane, powinno być przede wszystkim konkretne – określające kompetencje oraz umiejętności, mocne strony i osiągnięcia kandydata. Nie może, a nawet nie powinno być więc szablonowe. Programista, który powiela wzorce, nigdy nie będzie twórcą, a przecież tego właśnie wymaga się od niego. Przedłożenie przyszłemu pracodawcy dokumentu na wzór milionów podobnych, nie zwiększy szans potencjalnego kandydata.

Pokaż co potrafisz i jak się rozwijasz

Idealny informatyk powinien traktować IT przede wszystkim jako pasję, a dopiero później zawód. To entuzjazm pobudza najlepsze pomysły, jest motorem napędowym kreatywności. Ciągły samorozwój, pozostawanie w stałym kontakcie z nowinkami związanymi ze specjalizacją oraz nieustanne uczestnictwo w globalnym rozwoju informatyzacji, to podstawowe zadania pracownika branży IT.

W pracy programisty bardzo istotne jest również posiadanie określonych celów oraz wyznaczanie kroków do ich osiągnięcia. Uczestnictwo w konkursach informatycznych, samodoskonalenie, tworzenie własnych projektów oraz nieustanne podwyższanie swoich kwalifikacji, wpływa bardzo pozytywnie na obraz kandydata.

Opisując swoją osobę, nie można jednak popadać w samozachwyt. Przesadne chwalenie siebie lub nadmierne rozwijanie treści odnośnie własnych umiejętności i planów może zniechęcić pracodawców. Nie można popadać jednak również ze skrajności w skrajność. Jednostronicowe CV, można włożyć między bajki. Trzeba przecież bowiem jakoś zachęcić przyszłego pracodawcę do zainteresowania się naszą osobą i wytypowania właśnie nas, spośród dziesiątek albo wręcz setek rywali.

Nie wiesz jak napisać skuteczne CV? Pomocy szukaj u specjalistów

Często nie posiadamy odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności, które są potrzebne do napisania wartościowego i merytorycznie poprawnego Curriculum Vitae. Przygotowując swoje CV, warto więc skorzystać z usług specjalistów. Czasami nawet wieloletnie doświadczenie w branży IT nie gwarantuje nam atrakcyjności dla potencjalnych pracodawców.

To, że raz kiedyś udało się znaleźć pracę, nie oznacza, iż uda się to za każdym kolejnym razem z taką samą łatwością. Zwłaszcza, jeśli ten „raz” miał miejsce wiele lat temu. Z kolei absolwenci często borykają się z odmiennym problemem. W ich mniemaniu nie posiadają argumentów, które przekonają potencjalnych pracodawców. Konkurencja na rynku pracy jest coraz większa, dlatego trzeba się solidnie zaprezentować.

Serwis Agencji Doradztwa Personalnego www.KreatorzyKariery.pl oferuje usługi związane z doradztwem w karierze – w tym opracowanie profesjonalnego CV. Mamy możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia specjalistów HR, którzy na co dzień stają po drugiej stronie barykady i pracując na zlecenie pracodawców, rekrutują dla nich wartościowych pracowników. Właśnie dlatego ich wiedza jest szczególnie przydatna, gdyż poznali w praktyce oczekiwania stawiane przez biznes na rynku pracy.

Sam serwis jest również rewelacyjnym źródłem informacji związanych ze zmianą pracy i rozwojem zawodowym. W dziale Porady znajdziemy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Jeżeli jednak nie chcemy zgłębiać wiedzy na powyższy temat, zawsze można skorzystać z usługi przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej lub stworzenia profesjonalnego CV. Oszczędzimy tym sposobem dużo czasu i zyskamy skuteczne wsparcie, z którego coraz chętniej korzystają profesjonaliści.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes