Jesteś w: Strona główna » Biznes » Kariera

Jak wygląda praca w zespole projektowym?

26.09.2018 10:11  Kariera
Firmy do realizacji różnych celów ogólnych często powołują specjalne zespoły projektowe, które mają za zadanie pracować tylko nad jednym problemem po to, aby znaleźć dla niego jak najlepsze rozwiązanie. Dobór członków do takiego zespołu jest ważnym zadaniem - każdy z nich powinien charakteryzować się innym rodzajem umiejętności i wiedzy. Dopiero zebranie tej grupy osób pozwoli na realizację nadrzędnego celu i celów podrzędnych.

Zespół projektowy – krótki opis


Aby zrozumieć, jak ważne jest działanie takiej grupy, najpierw trzeba określić, czym w ogóle jest zespół projektowy. To najczęściej niewielka liczba osób, które mają komplementarne umiejętności oraz wspólny cel. Muszą to być pracownicy zaangażowani, a dodatkowo chętni do współpracy z innymi członkami. Wszystko dlatego, że powodzenie projektu zależy od tego, jak współpracować będą ze sobą jego poszczególni uczestnicy. Ich umiejętności muszą się uzupełniać, dzięki czemu zapewni to możliwość podejścia do tego samego zagadnienia z różnych punktów widzenia. Dobrze też, aby wcześniej zostały jasno ustalone reguły i normy postępowania, co zapewni lepszą komunikację np. w trakcie konfliktów. Członkowie powinni darzyć się szacunkiem oraz być otwartymi na propozycje innych osób. Istotne jest też poczucie wspólnoty, gdyż zespół projektowy działa często krótko, ale intensywnie.

Jak przygotować się do pracy w zespole projektowym?


Najlepszym przygotowaniem do pracy nad realizacją konkretnego celu są specjalistyczne studia. Mogą to być studia ogólne na kierunku Zarządzanie projektami, jak i bardziej specjalistyczne (np. studia podyplomowe online na kierunku Zarządzanie projektami informatycznymi). W trakcie zajęć nabywa się przydatnych umiejętności z zakresu zarządzania programem i portfelem przedsięwzięcia oraz zdobywa wiedzę na tematy organizacyjne, finansowe, personalne czy związane z problemami zarządzania. Taki kompletny program pozwoli na wypracowanie cech ważnych w trakcie pracy w grupie nad określonym projektem.

Role w zespole projektowym


Jak w każdym zespole uczestnicy mają określoną rolę. Najważniejsze, by członkowie uzupełniali się wzajemnie, dlatego przy doborze ważne jest dopasowanie ich cech i charakterów. Jakie role powinny znaleźć się w zespole? Z pewnością będzie to koordynator-lider dbający o dyscyplinę i podejmujący decyzje. Obok niego ważny jest też praktyczny organizator, konsekwentnie realizujący zadania i osoba umiejąca zaktywizować zespół (tzw. lokomotywa). Nie bez znaczenia jest również sędzia, obiektywnie oceniający sytuację oraz dusza zespołu – osoba wrażliwa i umiejąca zjednoczyć wszystkich. Istotną rolę gra także specjalista z umiejętnościami, których brakuje innym członkom.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes