Jesteś w: Strona główna » Biznes » Kariera

Kobiety wybierają Data Science. Rozwój zawodowy Polaków a branża IT

15.03.2019 10:11  Kariera
Kobiety wybierają Data Science. Rozwój zawodowy Polaków a branża IT Coraz więcej Polaków zainteresowanych jest poszerzeniem kwalifikacji z zakresu programowania. W tym gronie znaczący udział mają osoby z wykształceniem humanistycznym.

Największą popularnością cieszą się bootcampy Data Science - zainteresowanie tym rodzajem doskonalenia zawodowego wynosi już ponad 50 proc.. Przybywa również kobiet, które chcą rozwijać umiejętności związane z IT. Ich udział w zgłoszeniach sięga już prawie 30 proc. Zdecydowana większość z nich wybiera właśnie analizę danych - wynika z najnowszego raportu Kodołamacz.pl.

Rynek pracy dla programistów, jeśli chodzi o podaż ofert pracy, rozwija się w tempie dwucyfrowym. Nic dziwnego skoro przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Data Scientist na umowie o pracę wynosi 10 500 zł brutto* i jest ponad dwa razy wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Według danych No Fluff Jobs przeciętne wynagrodzenie w branży oscyluje wokół przedziału 10 000 -17 000 tys. zł netto**, w zależności od stażu pracy rodzaju umowy (osoby na kontraktach B2B na stanowiskach seniorskich zarabiają nawet powyżej 20 tys. zł na rękę). Jednocześnie i ta branża, jak wiele innych w polskiej gospodarce, cierpi na niedobór specjalistów.

Najnowsze badania jakościowe przeprowadzone przez lidera w branży szkoleń z zakresu analizy danych, firmę Sages, pokazują, że aż 52,6 proc. ze wszystkich zgłoszeń do udziału w organizowanych przez nią bootcampach (intensywnych kursach zawodowych) dotyczy właśnie dziedziny Data Science. Na drugim miejscu niemal równorzędnie uplasowały się kursy z programowania Full-stack i Java (9,8 proc.) oraz Front-end (8,9 proc.). Choć liczbowo przeważają zgłoszenia mężczyzn, po raz pierwszy badania pokazują, że zwiększa się udział kobiet w zgłoszeniach na wszystkie bootcampy, który wyniósł 28 proc., co jest najlepszym wynikiem od lat.Jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń kobiet do bootcampów to aż 62,4 proc. pań wybrało Data Science jako obszar, w którym chciałyby zwiększyć swoje kompetencje. Na drugim miejscu w przypadku kobiet - znalazł się front-end (16,5 proc,), następnie Java (11,3 pro.) i Tester (6 proc.).Z badań wynika, że tylko jeden kurs cieszył się większą popularnością wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Był to kurs programowania JavaScript.

Także wśród mężczyzn najwięcej zgłoszeń na bootcampy - 58,8 proc. - dotyczyło Data Science. Z kolei udział kobiet aspirujących na stanowiska programistów analizujących dane w branży finansowej, marketingu czy sprzedaży (Data Science) wyniósł 29 proc.

Zobacz także: Dziewięć etapów cyberataku na firmę

Raport pokazuje także inny, wart uwagi, trend na rynku pracy w branży IT - jest to podział zgłoszeń ze względu na wykształcenie. Okazuje się, w Polsce  bycie humanistą nie przekreśla ścieżki rozwoju zawodowego tylko w jednym kierunku. Aż 42,5 proc. wszystkich zgłoszeń do udziału w bootcampach organizowanych przez kodołamacz.pl dotyczyło osób z wykształceniem humanistycznym. Niewiele więcej, patrząc na specyfikę branży, było chętnych osób z wykształceniem technicznym (53,1 proc.). Tylko 4,5 proc.  zgłoszeń stanowiły aplikacje osób o niesklasyfikowanym wykształceniu.

Jeśli chodzi o bootcampy z dziedziny Data Science to najwięcej zgłoszeń stanowiły aplikacje osób z wykształceniem matematyczno-fizycznym (22 proc.), ekonomicznym (20,9 proc.) i informatycznym (14,1 proc.). Niemniej, bo aż 12,4 proc. zgłoszeń pochodziło od osób o wykształceniu humanistycznym.
Szacuje się, że w branży pracuje około 250 tys. Programistów w Polsce, ale to wciąż mało wobec popytu zgłaszanego przez rynek. Fakt, że do udziału w tego typu szkoleniach aspiruje coraz więcej osób, także spoza środowiska informatycznego, wskazuje nie tylko na chęć wzmocnienia kompetencji, ale i gotowość do przebranżowienia się. Bootcampy organizowane m.in. przez Kodołamacz.pl pozwalają poznać tajniki pracy w branży i kształcą zarówno obecnych, jak i przyszłych pracowników branży IT. 

Zobacz także: Co drugi internauta kupuje w polskim e-sklepie


Kodołamacz.pl


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Z czego wynika sceptyczne nastawienie do blockchain   impact fintech'18: Tomasz Więckowski, Vivus Finance Sp. z o.o.
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes