Jesteś w: Strona główna » Biznes » Kariera

Kompetencje miękkie stają się ważniejsze niż wykształcenie

26.10.2017 13:31  Kariera
Kompetencje miękkie stają się ważniejsze niż wykształcenie Rynek pracy w Polsce i na całym świecie zmienia się nieustannie. W ostatnim czasie coraz bardziej istotne dla pracodawców są umiejętności miękkie. Okazuje się, że coraz częściej firmy to właśnie na tzw. soft skills zwracają największą uwagę przy wyborze odpowiedniego kandydata. Teraz nie wystarczy mieć tylko świetne wykształcenie czy doświadczenie. Potrzeba czegoś więcej.

Najogólniej mówiąc, tzw. soft skills to predyspozycje osobowościowe, które mogą w kluczowych momentach pomóc w każdej pracy. Z badań Grafton Recruitment Polska wynika, że na takie umiejętności jak kreatywność, odporność na stres, umiejętność współpracy w grupie, asertywność, cechy przywódcze, umiejętność zarządzania czasem oraz samodzielność w pracy zawsze jest zapotrzebowanie.

- Tak naprawdę większość tego typu kompetencji zdobywamy na przestrzeni całego swojego życia. Ważne jest wychowanie, wpływ otoczenia i szkoły. Kiedyś takie umiejętności nie było traktowane bardzo poważnie. Teraz często okazuje się, że są ważniejsze niż tzw. kompetencje twarde, czyli przede wszystkim wykształcenie oraz doświadczenie z poprzednich miejsc pracy. W ostatnim czasie naprawdę często pracodawcę bardziej przekonują soft skills niż dyplom z wyróżnieniem - tłumaczy ocenia Joanna Wanatowicz, dyrektor Grafton Recruitment Polska.

- To nie wszystko. Pracodawca, przeważnie przy pomocy firmy rekrutacyjnej takiej jak nasza, szuka kandydatów, którzy będą pasować do obrazu jego spółki i, co ważne bez zbędnej zwłoki będą w stanie odnaleźć się w grupie innych pracowników. Doświadczony rekruter jest w stanie szybko określić, czy kandydat spełnia oczekiwania potencjalnego pracodawcy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej można teraz między innymi spodziewać się pewnego rodzaju testu, podczas którego będzie trzeba wcielić się w role, które potem można spotkać w czasie pracy – dodaje Wanatowicz.

Warto dodać, że umiejętności oraz kompetencje miękkie są niezwykle potrzebne nie tylko przy okazji pracy. Tak naprawdę ich posiadanie jest wartościowe w każdej dziedzinie życia. Ludzie posiadający „soft skills” przeważnie zdecydowanie lepiej funkcjonują w społeczeństwie, są lepiej odbierani przez innych i bez trudu nawiązują znajomości.

- Każdy z nas powinien skupić się na rozwijaniu takich umiejętności. Ludzie, którzy potrafią w taki sposób kształtować swój wizerunek mają większe szanse na sukces praktycznie na wszystkich płaszczyznach - nie ma wątpliwości Agnieszka Kaczmarczyk, Regional Director Northern Poland.Grafton Employment


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes