Jesteś w: Strona główna » Biznes » Kariera

Młodzi Polacy chcą etatów i stabilności finansowej

05.07.2017 10:38  Kariera
Młodzi Polacy chcą etatów i stabilności finansowej
Według przeprowadzonego przez Adecco Poland i InfoPraca.pl badania młodzi Polacy czują się dobrze przygotowani do wyzwań rynku pracy. Jednocześnie wiedzą, że do zdobycia wymarzonej pracy konieczne jest doświadczenie. W badaniu wzięło udział ponad 1200 młodych osób poszukujących pracy. Podobne badanie zostało przeprowadzone przez Adecco na całym świecie. 
Polacy pełni optymizmu
 
Z wyników ankiety przeprowadzonej w Polsce wynika, że młodzi pracownicy są pełni optymizmu oraz wiary we własne siły. Dokładnie 70 proc. badanych uważa, że po skończeniu studiów uda im się znaleźć pracę. Co więcej, 68,2 proc. badanych uważa, że są dobrze przygotowani do podjęcia swojej pierwszej pracy, a 67 proc.  –  że podczas studiów uczą się rzeczy, które przydadzą im się w przyszłej pracy.

Zdaniem Anny Wicha, Dyrektor Generalnej Adecco Poland, młodzi Polacy mają dobre rozeznanie, jakie kompetencje są poszukiwane. Według 82,8 proc. badanych, o dobrym przygotowaniu do przyszłej pracy decyduje praktyczne doświadczenie. Na drugim miejscu (74,1 proc.) przydatne są języki obce. – Dobre nastawienie do pracy, do realizacji wyzwań zawodowych to z pewnością filary przyszłego sukcesu, niemniej ważna jest jeszcze świadomość, że praca potrzebuje obycia, czyli im więcej praktycznego doświadczenia zbierzemy podczas studiów, tym łatwiej będzie nam się zmierzyć z realiami rynku – komentuje Marek Jurkiewicz, Dyrektor InfoPraca.pl. – Doświadczenie jest absolutnie najważniejsze i jednocześnie najtrudniejsze do zdobycia. Z kolei języki obce w dzisiejszym świecie nie są już przewagą, a raczej koniecznością – dodaje Anna Wicha.
 
Wśród innych przydatnych umiejętności przygotowujących do przyszłej pracy, Polacy wskazywali:


 
Wśród innych przydatnych umiejętności przygotowujących do przyszłej pracy, Polacy wskazywali zdolność analitycznego myślenia (68,8 proc.) komunikatywność (68,4 proc.), obsługę komputera (67,1 proc) oraz pracę w zespole (63,7 proc.). Marek Jurkiewicz podkreśla, że o zespołowości dużo wiemy w teorii, wskazujemy tę cechę jako naszą mocną stronę w CV, ale praktyka mocno odbiega od deklaracji. – W zespole nie wystarczy być, trzeba umieć współdziałać, mieć poczucie wspólnego zmierzania do celu, a to dla wielu osób stanowi wyzwanie, któremu trudno sprostać – mówi. 
 
Najmniej głosów uzyskały przedsiębiorczość (29,9 proc.) oraz umiejętność wystąpień publicznych (25,5 proc.). O ile wynik wystąpień publicznych nie budzi zdziwienia, gdyż nie każda funkcja jej potrzebuje, to już przedsiębiorczość jest pewnym zaskoczeniem. Marek Jurkiewicz definiuje przedsiębiorczość jako zaradność, umiejętność komunikowania się, zdolność podejmowania decyzji, szukania rozwiązań. – Pokazujemy w ten sposób, że to my przejmujemy inicjatywę, nie jesteśmy bierni.  – To dynamizm w działaniu, innowacyjność czy interdyscyplinarność, a to są cechy, które mają znaczenie dla pracodawców – mówi Anna Wicha.  
 
Wśród najmniej przydatnych umiejętności przygotowujących do przyszłej pracy, Polacy wskazywali:

 
Szukają stabilności
 
Wśród celów zawodowych do zrealizowania w perspektywie najbliższych 10 lat pojawiają się stabilność finansowa (najczęściej wskazywane), satysfakcjonująca praca (drugie miejsce) oraz wysokie wynagrodzenie (trzecie). W te oczekiwania wpisują się preferencje młodych związane z formą zatrudnienia. Dla 83,9 proc. badanych akceptowalną formą jest jedynie etat. Własną firmę chce prowadzić 9,6 proc., a 6,6 proc. akceptuje pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Jednocześnie 64,2 proc. badanych deklaruje, że nie są zainteresowani pracą tymczasową. 
 
– Z naszego badania wyłania się obraz pewnych siebie młodych pracowników, świadomych swojej wartości i przebojowo idących po zatrudnienie – komentuje wyniki Anna Wicha. – Oczekują, że pierwsza praca powinna od razu być tą pożądaną, z etatem, wysokim wynagrodzeniem i najlepiej zapewnioną stabilnością na wiele nadchodzących lat. Jednak to już tak nie działa. Nie w tych czasach – podkreślają eksperci. 
 
Preferencje młodych związane z formą zatrudnienia:
 
Światowe społeczeństwo
 
W swoich poglądach dotyczących przyszłości młodzi Polacy nie odbiegają od kolegów z całego świata. Badanie zostało przeprowadzone przez Adecco na 9 572 respondentach w wieku 15-30 lat z 13 krajów. Raport z badania wskazuje, że 77,47 proc. absolwentów uważa, że znajdzie pracę szybciej niż w rok po zakończeniu studiów. Co więcej, 73,08 proc. uważa, że dysponują odpowiednimi kwalifikacjami, aby odnaleźć się na rynku pracy. 
 
Rówieśnicy Polaków w innych krajach zgadzają się, że w szukaniu pracy najważniejsze jest doświadczenie (50,62 proc.), a w perspektywie najbliższych 10 lat najważniejsze jest osiągnięcie stabilności finansowej. – Zupełnie nie dziwią mnie te wyniki. Bezpieczeństwo, a więc i stabilność finansowa, to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Młodzi są dzisiaj świetnie wykształceni, a dzięki internetowi zdobywają wiedzę niedostępną dla pokolenia rodziców – uważa Anna Wicha – Dlatego czują się dobrze przygotowani do wyzwań współczesności.
 
Obecnie na całym świecie 73 miliony młodych ludzi pozostaje bez pracy. W Europie nawet 50 proc. osób w tej grupie wiekowej pozostaje niezatrudnionych. W Polsce sytuacja młodych pracowników również jest trudna, mimo historycznie niskiego odsetka ludzi pozostających bez zatrudnienia. Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wynosi 5,4 proc., znacznie poniżej średniej europejskiej, która wynosi 8,1 procent. Jednocześnie dane Eurostatu wskazują, że w Polsce 14,6 proc. młodych pozostaje bez pracy, podczas gdy dla całej UE współczynnik ten jest równy 17,3 proc. 
 
Najtrudniejsza sytuacja jest w Hiszpanii, gdzie 41 proc. osób poniżej 25. roku życia jest bez pracy. W najkorzystniejszym położeniu są młodzi Holendrzy, spośród których jedynie 9,7 proc. jest bez zatrudnienia.
 
The Adecco Group

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes