Jesteś w: Strona główna » Biznes » Kariera

Pośrednik nieruchomości to zawód przyszłości?

08.09.2016 11:46  Kariera
Pośrednik nieruchomości to zawód przyszłości? Od 20 do 30 proc. wszystkich transakcji na polskim rynku nieruchomości odbywa się przy pomocy pośrednika. Z takim wynikiem nadal jesteśmy daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi czy Kanadą, ale z roku na rok sektor ten odnotowuje w naszym kraju systematyczny wzrost. Czy pośrednik nieruchomości stanie się zawodem przyszłości?

W Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych pośrednicy nieruchomości uczestniczą aż w 80 proc. wszystkich dokonywanych transakcji. W Polsce odsetek ten jest obecnie ponad trzykrotnie niższy, ale systematycznie i stopniowo gonimy Amerykę. Polacy coraz chętniej korzystają z usług pośrednictwa podczas sprzedaży lokali, nieruchomości rolnych, działek budowlanych, domów oraz gruntów niezabudowanych. Każda sprzedaż czy zakup nieruchomości jest transakcją, która najczęściej wymaga fachowej wiedzy prawnej i z tego powodu lepiej oddać ją w ręce specjalisty.

Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych kilku lat znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na pośredników na rynku pracy. Czy warto zatem wybrać taką ścieżkę kariery? Pośrednik nieruchomości może liczyć na elastyczny czas pracy, duże wynagrodzenie oraz spore możliwości awansu, w zamian musi się jednak wykazać dużą skutecznością w pozyskiwaniu klienta oraz promocji ofert. Wysokie zarobki wynikają głównie z atrakcyjnego systemu prowizyjnego, który wynosi aż od 30 do 50 proc. kwoty, jaką uzyskuje agencja nieruchomości od klienta. Chociaż pośrednik otrzymuje pieniądze dopiero po sfinalizowaniu transakcji to w przypadku niezwykle skutecznych agentów zarobki mogą sięgnąć naprawdę wysokich pułapów.

W ramach ułatwienia dla osób, które rozważają karierę pośrednika nieruchomości, rząd 1 stycznia 2014 roku wprowadził ustawę deregulacyjną. Stanowi ona, iż do wykonywania takiego zawodu nie jest obecnie konieczna licencja. Po wprowadzeniu tych zmian, w branży nieruchomości można było zaobserwować poruszenie i dynamiczny wzrost liczby osób podejmujących pracę w roli agenta nieruchomości. Obecnie rynek zalewa fala nowych pracowników agencji nieruchomości, jednak wzrastająca rola pośrednictwa w obrocie nieruchomościami gwarantuje, że jeszcze przez długi czas popyt na nowych kandydatów nie zmaleje.


Martyna Sarniak
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes