Jesteś w: Strona główna » Biznes » Kariera

Rynek kandydata a agencje pracy tymczasowej. Anna Wicha – rośnie konkurencja

06.10.2017 09:53  Kariera
Rynek kandydata a agencje pracy tymczasowej. Anna Wicha – rośnie konkurencja
Według danych Polskiego Forum HR, organizacji zrzeszającej agencje pracy, w II kwartale 2017 roku organizacje członkowskie dawały pracę 126,2 tys. pracownikom tymczasowym. Na tym tle widać dynamiczny rozwój Adecco w porównaniu do reszty rynku.
 
Dane PFHR wskazują, że w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego widać niewielki wzrost na poziomie 1 procenta. Jednocześnie przy porównaniu pierwszego półrocza 2017 z tym samym okresem w 2016 roku, widać wyraźnie spadek pracujących o 5 proc. (wówczas liczba pracujących w tym modelu wyniosła 159,7 tysięcy). 
 
Spada również liczba godzin przepracowanych przez ludzi pracujących tymczasowo. W firmach zrzeszonych w ramach PFHR pracownicy zatrudnieni w tym modelu przepracowali 62 tys. pełnych etatów, czyli 4 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 
 
- Rynek pracownika ma się świetnie. W sierpniu bezrobocie wynosiło 7,1 proc.1, co stanowi jedną z najniższych wartości od przemiany ustrojowej. Skoro pracodawcy szukający ludzi na etat mają problem ze znalezieniem pracowników, trudno oczekiwać, by z tym wyzwaniem nie mierzyły się agencje pracy tymczasowej – uważa Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland. Jednak jej zdaniem mimo wyzwań, podmioty na rynku pracy mogą wiele osiągnąć dzięki mądrej współpracy.
 
Na tym tle szczególnie korzystnie prezentują się wyniki grupy Adecco, która w drugim kwartale bieżącego roku dawała pracę 16,386 tys. pracowników i osiągnęła obrót na poziomie 187 mln złotych. 
 
- Zarówno pracownicy jak i klienci są racjonalni i kierują się tam, gdzie mają gwarancję, że  ich interesy są chronione. Dzięki doświadczeniu zebranemu na wielu światowych rynkach jesteśmy w stanie skutecznie przygotować się na obecną sytuację w Polsce – wskazuje Anna Wicha.
 
Wciąż popularni na produkcji
 
Praca tymczasowa wciąż największą popularnością cieszy się na stanowiskach produkcyjnych. Raport wskazuje, że 71  proc. wszystkich godzin zostało przepracowanych przez pracowników pracujących w tym modelu w tym sektorze. Jednocześnie dynamicznie – 26 proc. w drugim kwartale 2017 w ujęciu rok do roku. 
 
Rośnie również grupa pracowników tymczasowych powyżej 50 roku życia. W 2 kwartale 2017 roku wskaźnik ten wyniósł 11 procent. Tym samym grupa ta stanowi już 12 proc. wszystkich ludzi pracujących w ten sposób. 
 
- Trendy te odzwierciedlają obecną sytuację na rynku pracy, Firmy z sektora usług, które do tej pory ostrożnie podchodziły do współpracy z agencjami pracy tymczasowej, otwierają się na nią, bo brakuje im rąk do pracy. Same organizacje z kolei wychodzą z nowymi inicjatywami, które mają za zadanie przyciągnąć grupy zagrożone wykluczeniem na rynku pracy, na przykład ludzi krótko przed emeryturą – wskazuje Anna Wicha. - Przykładem takiego działania jest contact center, które Adecco uruchomiło na potrzeby rekrutacji. Ludzie po 50 roku życia często wolą porozmawiać niż wypełniać aplikacje w internecie. Dzięki takim gestom można ich zachęcić, co widać w statystykach.
 
Trudne czasy silnej branży
 
Raport wskazał, że wartość obrotów firm zrzeszonych w ramach PFHR wyniosła w drugim kwartale 2017 roku 992 mln złotych, czyli 8 proc. więcej niż analogicznym okresie roku ubiegłego i 2 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2017. Szacowana wartość całego rynku wynosi 1,803 mld złotych. 
 
W omawianym okresie zarejestrowanych było niemal 8 tys. agencji zatrudnienia, co oznacza wzrost o 32 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
 
- Polska to bardzo specyficzny, rozdrobniony rynek. Obecna sytuacja sprzyja powstawaniu kolejnych podmiotów z tej branży, gdyż pracodawcy coraz chętniej sięgają po nasze usługi. Konkurencja to zdrowy stan, ważne jednak, by nie odbywała się kosztem zatrudnianych ludzi – uważa Anna Wicha. - W przypadku firm zrzeszonych w ramach PFHR, 90 proc. zatrudnionych otrzymuje umowy o pracę na czas określony. Nasi pracownicy otrzymują godziwe wynagrodzenie i mają opłacone składki ubezpieczeń społecznych. Tym samym mają motywację, by swoją pracę wykonywać tak samo, jak są traktowani. Uczciwie – podsumowuje Anna Wicha.  
 
The Adecco Group w Polsce i na świecie
 
The Adecco Group, które działa w Polsce od 1994 roku, jest światowym liderem dostarczającym kompleksowe rozwiązania z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim oraz przekształcającym świat pracy dzięki talentowi 
i technologii. Każdego roku The Adecco Group zapewnia pracę oraz możliwość rozwoju zawodowego dla ponad 62 tysięcy ludzi w Polsce oraz ponad 1 miliona na całym świecie.
 
The Adecco Group

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes