Jesteś w: Strona główna » Biznes » Kariera

Studia ekonomiczne: jakie perspektywy mają absolwenci?

09.10.2017 19:50  Kariera
Ekonomia już od kilkunastu lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce – zaraz obok prawa, medycyny, psychologii i lingwistyki. Maturzyści wybierają ekonomię przede wszystkim z dwóch względów. Z jednej strony w trakcie studiów mogą posiąść szeroką, interdyscyplinarną wiedzę i liczne umiejętności. Z drugiej – ekonomiści nie narzekają na brak pracy. Jakie perspektywy mają absolwenci tego kierunku?
   
Oferty pracy w sektorze biznesowym


Ekonomiści doskonale odnajdą się w wielu sektorach i branżach. Zdobyte w trakcie studiów umiejętności analityczne oraz menedżerskie pozwalają na osiągnięcie wysokich stanowisk w szeroko pojętym biznesie. Ścieżka kariery absolwentów ekonomii może więc wieść przez korporacje, przedsiębiorstwa (od mikroprzedsiębiorstw, przez małe i średnie przedsiębiorstwa, aż po największe firmy) oraz banki. Wiedza, którą można posiąść w trakcie studiów ekonomicznych, z pewnością okaże się niezbędna dla absolwentów, planujących otworzyć i prowadzić własną działalność gospodarczą.

Sektor publiczny dla absolwentów ekonomii


Atrakcyjne perspektywy przed absolwentami ekonomii stawia również sektor publiczny. Dla wielu jest to spełnienie zawodowych marzeń, które otwiera wiele furtek.

Oto potencjalne miejsca pracy dla absolwentów ekonomii i kierunków pokrewnych:

  •     instytucje międzynarodowe oraz unijne
  •     krajowe ministerstwa (w szczególności te odpowiedzialne za gospodarkę, finanse i rozwój)
  •     banki centralne
  •     instytucje regulacyjne
  •     administracja centralna
  •     administracja lokalna

Absolwent tego kierunku może znaleźć zatrudnienie zarówno w organach samorządu terytorialnego, jak i w największych międzynarodowych organizacjach. Wszystko zależy od jego wiedzy oraz kompetencji – studiowanie to najlepszy czas, aby je rozwijać.

Praca w sektorze edukacji


Absolwenci ekonomii z powodzeniem znajdą pracę również w sektorze edukacji. Najlepsi mogą planować swoją karierę naukową w środowisku akademickim. Zarówno w Polsce, jak i na świecie nie brakuje także ośrodków badawczych, które zajmują się prognozowaniem i analizą sytuacji ekonomicznej. To kolejne możliwości zawodowe, z jakich korzystać mogą adepci. Sprawdź np. studia ekonomiczne na AFiB Vistula i zobacz, jak kształcą uczelnie z praktycznym podejściem do programu studiów: http://www.vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-i-stopnia/studia-licencjackie/ekonomia-2/.

Ekonomia: studia – jak wybierać?


Ukończenie studiów ekonomicznych pozwala wyselekcjonować najbardziej interesujące spośród wielu ofert pracy, najpierw jednak odpowiednio należy wskazać jakieś studia. Na co zwracać uwagę, wybierając uczelnię dla siebie?

Po pierwsze, warto sprawdzić, czy wskazana uczelnia rzeczywiście jest w stanie przygotować studentów do wykonywania zawodu. Gotowość do pracy nabywa się nie tylko dzięki teorii, którą przekazuje kadra. Bardzo ważne są też projekty realizowane pod czujnym okiem praktyków. Otwarcie uczelni na współpracę z partnerami biznesowymi jest więc bardzo istotne.

Po drugie, ekonomia to nie tylko Warszawa, choć stolica oferuje cały wachlarz możliwości. Najlepsze uczelnie przygotowują studentów do skutecznego funkcjonowania w środowisku międzynarodowym. Dla ekonomistów równie ważne powinny być zagadnienia związane z rynkami zagranicznymi czy działaniem przedsiębiorstw poza naszym krajem.

Po trzecie, studia ekonomiczne są niezwykle obszerne pod względem materiału. Dobrze więc, gdy wybrana uczelnia proponuje wybór konkretnych specjalności. Pozwala to na zostanie prawdziwym ekspertem w danej dziedzinie. Pomoże również korzystanie z praktyk i ofert stażowych, ponieważ bez doświadczenia w interesującej nas dziedzinie trudno jest znaleźć satysfakcjonującą pracę. Wszystkie te kroki w połączeniu z wyborem dobrych studiów powinny zaowocować w ciągu najbliższych kilku lat.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
biznes