Jesteś w: Strona główna » Biznes » Kariera

Znasz dobrze języki obce? Możesz liczyć na spore dodatki do wynagrodzeń

10.03.2017 12:32  Kariera
Znasz dobrze języki obce? Możesz liczyć  na spore dodatki do wynagrodzeń Z badań przeprowadzonych przez Grafton Recruitment Polska wynika, że ok. 70% centrów biznesowych w kraju to centra z kapitałem zagranicznym. Prowadzą one ciągłą rekrutację pracowników z biegłą znajomością języków obcych, korzystając zarówno z populacji pracowników już aktywnych zawodowo, jak i studentów i absolwentów. Niektórzy mogą otrzymać dodatki w wysokości nawet 25 procent.
 
Polski rynek pracy prezentuje dobre podstawy do osadzania w naszym kraju centrów usługowych pracujących w językach obcych, zapewniając co roku stały dopływ studentów i absolwentów władających kluczowymi językami poszukiwanymi na rynku.  - Na rynku obserwujemy ogromne zainteresowanie kandydatami władającymi biegle niemieckim oraz duży popyt na kandydatów ze znajomością języków skandynawskich, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego. Rośnie także zainteresowanie rosyjskim. Prognozujemy, że w 2017 r. trendy te będą się pogłębiać - mówi Rafał Glogier-Osiński, Regional Marketing & Digital Manager, Poland & Hungary. Warto dodać, że cały czas najpowszechniej występującym oraz jednocześnie statystycznie najczęściej poszukiwanym językiem jest angielski.
 
Polski rynek oferuje duży zasób kandydatów z płynną znajomością języków obcych, jednak popyt jest tak znaczny, że już od co najmniej trzech lat obserwowany jest trend przedkładający dostateczną znajomość języka nad zasób wiedzy merytorycznej. Wielu pracodawców woli szkolić np. z zakresu obsługi klienta i transakcji, ale, co ważne za warunek niezbędny do zatrudniania kandydata podając znajomość języka obcego na poziomie B2. 
 
Szczegółowa analiza Grafton Recruitment “Bussines Services 2017, Ekspertyza inwestycyjna, wynagrodzenia, rynki lokalne” pokazuje w jaki sposób umiejętności językowe dają szansę na wyższą pensję. 
 
Badania wskazują, że na największe dodatki w wysokości 20-25 procent wynagrodzenia podstawowego mogą liczyć kandydaci posługujący się na poziomie B2 językiem duńskim. W dalszej kolejności tego rankingu są języki szwedzki oraz norweski - po 20 procent; francuski, niemiecki, holenderski (niderlandzki), czeski, węgierski - 15-20 procent; włoski, hiszpański, portugalski, słowacki, rumuński 10-15 procent oraz rosyjski 5-10 procent.
 
- Wartości dodatków do wynagrodzeń rosną jeszcze bardziej w przypadku posiadania przez kandydata biegłości językowej na poziomie B2 w dwóch językach obcych. Zapotrzebowanie na takie role nie jest statystycznie tak duże, jak w przypadku wymogu jednego języka obcego, jednak kiedy już występuje, kandydaci nie narzekają na proponowane warunki wynagrodzenia. Oczywiście, zidentyfikowanie, rekrutacja i zatrudnienie takiego pracownika nie jest proste, jednak stosując efektywne kanały poszukiwań, wychodząc aktywnie do kandydatów, realizujemy sporo takich projektów - komentuje Agnieszka Kaczmarczyk, Dyrektor Regionalny w Grafton. 
 
W wielu miastach władze lokalne pomagają w rozwijaniu kompetencji językowych młodych ludzi. Jednym z takich miejsc jest Łódź, gdzie we współpracy z uczelniami i pracodawcami powstał w unikalny program - „Młodzi w Łodzi”. W ramach projektu przyznawane są stypendia dla wybitnie uzdolnionych studentów i doktorantów. Jedną z nagród jest dofinansowanie jednego z najbardziej poszukiwanych języków obcych. Są to odpowiednio język duński, fiński, niderlandzki, portugalski czy szwedzki. 
 
Grafton Employment

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes