Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Banki » Karty


Fakty i mity związane z płaceniem zbliżeniowym kartą

06.10.2017 09:50  Karty
Badania przeprowadzone przez Mastercard pokazują, że Polska jest liderem, jeśli chodzi popularność używania zbliżeniowych kart płatniczych w Europie. Aż 23 proc. użytkowników robi to codziennie lub prawie codziennie*. Coraz chętniej i odważniej sięgamy po nowoczesne rozwiązania bankowe. Czy mamy jednak wystarczającą wiedzę na temat tego sposobu regulowania rachunku?

MIT: Płatność zbliżeniowa możliwa tylko do 50 złotych


Powtarzanie tej informacji wynika z błędnego zrozumienia zasady, która mówi wyraźnie, że można zapłacić zbliżeniowo powyżej 50 złotych, jednak trzeba wtedy podać swój PIN. Nie obawiaj się zatem zamieszania przy większych zakupach, ponieważ nie będziesz musiał wkładać karty do terminala. Wyświetli ci się natomiast komunikat o wprowadzeniu PIN-u, którego podanie jest wymagane w takim przypadku. Musisz jednak pamiętać, aby mieć na swoim koncie wystarczającą ilość środków. Łatwo bowiem przy tego rodzaju płatności nieuważnie wejść na debet.

FAKT: Nie każdą kartą można płacić zbliżeniowo


Kiedy sprzedawca pyta cię, jaką formę płatności wybierasz, możesz mieć chwilę konsternacji, zwłaszcza gdy niedawno otrzymałeś nową kartę. Jak sprawdzić, czy płacenie zbliżeniowo kartą jest możliwe u ciebie? Poszukaj na niej znaczka rozchodzącej się fali. Wtedy przy kasie możesz przyłożyć kartę do czytnika, a po usłyszeniu dźwięku i wyświetleniu komunikatu akceptacji będzie wiadomo, że transakcja zakończyła się sukcesem.

MIT: Zbliżeniowa karta jest obowiązkowa


Powinieneś pamiętać, że płatności zbliżeniowe zostały stworzone dla zwiększenia komfortu klientów, którzy nie muszą już wkładać swojej karty do terminala, ani przekazywać jej sprzedawcy. Ciekawostką jest, że pod koniec I kwartału 2015 roku w Polsce było w obiegu aż 26,6 mln kart z funkcją zbliżeniową! Warto wiedzieć jednak, że można pozbyć się tej opcji. Jak? Niech za przykład posłuży nam strona płacenie zbliżeniowo w mBank.

Funkcję można wyłączyć zarówno w przypadku płatności zbliżeniowych offline, czyli autoryzacji bez udziału systemu banku, jak i całkowicie. Wystarczy jedynie skonsultować się z obsługą klienta, dzwoniąc na infolinię. Posiadacze kilku kart będą musieli wskazać, w której ma być zablokowana wspomniana opcja. Należy przemyśleć tę decyzję, ponieważ jest to nieodwracalny proces.

FAKT: Złodziej może wyczyścić konto właściciela karty


Jak płacić zbliżeniowo bezpiecznie? Czy w ogóle da się to zrobić? Bolączką osób, które decydują się na kartę z opcją płatności zbliżeniowej, jest obawa kradzieży karty i pustka na koncie. Faktycznie, jeśli dopiero przy określonej kwocie należy podać PIN, istnieje ryzyko, że złodziej będzie robił zakupy na drobne kwoty które łącznie dadzą pokaźną sumę. Warto więc jak najszybciej zastrzec kartę, ale są również inne sposoby na odzyskanie pieniędzy.

Odpowiedzialność właściciela karty za nieautoryzowane transakcje jest ograniczona, co w praktyce oznacza to, że w przypadku kart debetowych wynosi ona 150 euro, a przy transakcjach zbliżeniowych jest to 50 euro. Warto jeszcze wiedzieć o procedurze chargeback, która działa jak reklamacja. Jeżeli na przykład kupisz wakacje w biurze podróży, a ono upadnie, masz prawo do zwrotu środków właśnie dzięki tej opcji.

Jakie są inne przykłady zastosowania procedury chargeback?

  •         Klient został obciążony za usługi, z których nie chciał korzystać.
  •         Zamówiony produkt został uszkodzony, np. w transporcie.
  •         Podczas wypłaty z bankomatu klient nie otrzymał całej kwoty.
  •         Zamówione i opłacone produkty nie zostały doręczone.
  •         Klient skorzystał ze zwrotu produktu, ale nie otrzymał swoich środków.

MIT: Kartą z funkcją płatności zbliżeniowej mogę zapłacić tylko w ten sposób


Jeżeli otrzymałeś od banku taką kartę, która umożliwia płatności zbliżeniowe, nie jesteś zobowiązany tylko do używania tej metody. Każda karta jest wyposażona również w chip, dzięki czemu nie jesteś skazany tylko na jeden sposób. Jeżeli zdecydujesz, że wolisz płacić tradycyjnie, pisaliśmy o opcji wyłączenia tej funkcji. Użytkownik wtedy musi w jakiś sposób korzystać ze swojej karty, nie ma więc problemu, aby zapłacić tradycyjnie za pomocą włożenia karty do terminala.

*Masterindex - ogólnoeuropejskie trendy w handlu elektronicznym i nowych metodach płatności, badanie przeprowadzone przez Mastercard, 2017 r.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
finanse_osobiste