Analiza techniczna WIG 20

24.11.2013 10:26  Komentarze giełdowe
Analiza techniczna WIG 20 Mijający tydzień uplasował warszawski indeks blue chepów na czele stawki wśród najważniejszych giełd Europy i od poniedziałku zyskał 1,71% na wartości. Początek tygodnia zapowiadał zdecydowaną przewagę po stronie byków. WIG20 prawie dotarł do poziomów ze stycznia bieżącego roku i zabrakło jedynie 12 pkt do osiągnięcia tegorocznego szczytu.

Niestety na wtorkowej sesji mimo niewielkiego dystansu dzielącego nas od wyników ze stycznia oraz dobrych danych o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw ( wzrost o 3,1% w stosunku do poprzedniego roku ), indeks WIG20 ruszył na południe i zanotował spadek 0,8%.

Następnego dnia obserwowaliśmy kolejny spadek, który był związany odtajnieniem protokołu z posiedzenia FOMC. Wynikało z niego, że FED może ograniczyć QE3 szybciej niż sądzi większość inwestorów. Ta jastrzębia wypowiedź sprowokowała do sprzedaży akcji, co zakończyło notowania w Warszawie na poziomie 2 594 pkt.

W czwartek mogliśmy poznać dane za polską produkcję przemysłową, która wyniosła 4,4% rok do roku oraz bardzo pozytywnie zaskoczyła niemiecki PMI, który osiągnął 52,5 pkt. Ostatnia sesja tego tygodnia upłynęła dość leniwie i przy niskich obrotach. Nie pomogły nawet dobre odczyty u naszych zachodnich sąsiadów (IFO na poziomie 109,3 pkt.). Ostatecznie WIG20 zakończył sesję wzrostem o 0,33% i ustalił wynik 2590.48 pkt.

Z technicznego punktu widzenia możemy obserwować na naszym indeksie od dna osiągniętego 5 września ( który zatrzymał się na zniesieniu wewnętrznym 76,4% fali wzrostowej trwającej od 26 czerwca do 14 sierpnia ) zdecydowany i silny trend wzrostowy. Od tego miejsca możemy zauważyć kształtowanie się struktur falowych zgodnych z teorią Elliotta. Zniesienie zewnętrzne 161,8% I fali wzrostowej stanowiło silny opór, od którego indeks we wtorek rozpoczął spadki.

Trwały one do czwartku i odbiły się ku północy na oporze ustanowionym przez wewnętrzne zniesienie 88,6% całej fali wzrostowej trwającej od września. W następnym tygodniu WIG20 może kontynuować korektę, ale w najbliższym terminie powinniśmy się spodziewać pokonania rocznych szczytów i zdecydowanie ruszyć w górę.Czytaj pełną Niedzielną Analizę Rynku.

Tomasz Miśkiewicz

kk


Notowania WIG20
 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Witam, serdecznie polecam kurs wprowadzający do szkolenia wolumen on-line: www.smartinwestor.pl/wprowadzenie-do-szkolenia-cz-1/ Pozdrawiam.

  ~grzesiekk87   (8 maja 2015 o 21:02)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • No cóż, pomyłki się zdarzają ale najważniejszy jest przekaz merytoryczny

  ~Maciek   (24 listopada 2013 o 21:14)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda