Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Komentarze giełdowe

Apetyt na korektę

13.01.2016 18:37  Komentarze giełdowe
Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zaczynały się w sprzyjających dla byków okolicznościach. Dobre zakończenie wtorkowego handlu na Wall Street uzupełniał nastrój korekty po wtorkowych wzrostach w Europie.

Poprawnie zachowywała się również ropa. W efekcie nie było pytania, czy WIG20 zacznie dzień na plusie, ale jak duża będzie zwyżka i czy bykom uda się dowieźć wynik do końca sesji potwierdzając wzrost obrotem. Kluczem do zachowania rynku warszawskiego były w równym stopniu cena ropy, jak i postawa rynków bazowych. Pierwsza zyskiwała na wartości przed większą część dnia, a rynki akcji w Europie notowały najpierw większe, a  później mniejsze zwyżki.

W finale dwie wspomniane zmienne zaczęły wspierać podaż, ale cofnięcie na parkiecie warszawskim odebrało tylko część wcześniejszego wzrostu. Bilansem jest rozdanie, które podniosło wartość WIG20 o 1,26 procent przy godnym szacunku, ale dalekim od imponującego obrocie na poziomie 653 milionów złotych.

Druga z rzędu wzrostowa sesja, po wcześniejszej obronie przez WIG20 psychologicznej bariery 1700 pkt., daje nadzieję na korektę fali spadkowej, ale nie można mieć wątpliwości, iż wzrost z wtorku i środy był budowany na trzech czynnikach - poprawie kondycji rynków surowcowych, zmniejszenia napięcia wokół giełd chińskich i zwyżkach na rynkach bazowych. Dokładnie tych samych czynnikach budowano odbicie z połowy grudnia, które zostało załamane w pierwszym tygodniu stycznia. Nie ma wątpliwości, iż w bliskiej przyszłości GPW pozostanie zawieszona pomiędzy kondycją rynków bazowych, a lokalnym ryzykiem politycznym, którego spora część została już uwzględniona w cenach, ale kilka dopiero będzie miało okazję materializować się na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy.Adam Stańczak
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda