BM Alior Bank - GPW Tygodniowy

12.03.2018 15:41  Komentarze giełdowe
Sytuacja rynkowa

Miniony tydzień przyniósł solidne wzrosty na globalnych rynkach akcji (MSCI ACWI: +2,8%), z lepszym zachowaniem rynków rozwiniętych od rozwijających się, których zbiorczy indeks, MSCI EM (liczony w walucie lokalnej), zyskał 1,8%. Tyle też zyskał krajowy indeks szerokiego rynku, WIG.

Na odbiciu, które w końcu zawitało na krajowy rynek, najmniej skorzystał uzależniony wysoce od krajowych inwestorów indeks sWIG80, który praktycznie nie zmienił wartości, a najmocniej – mWIG40 (+2,8%). W otoczeniu zewnętrznym pozytywny tydzień zanotowały m.in. indeksy amerykańskie – do siły powrócił sektor IT, jeden z głównych zwycięzców i katalizatorów hossy, co odzwierciedliło się w nowych szczytach, na piątkowym zamknięciu, indeksu NASDAQ Composite.
 
W kraju, sektorowo relatywną słabością wykazały się w zeszłym tygodniu banki, chociaż spadek był symboliczny (WIG-Banki: - 0,5%). Wiązać to można z gołębim przekazem, jaki napłynął w zeszłą środę z RPP.

Sama decyzja o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian oczywiście nie zaskoczyła, natomiast rynek z uwagą śledził nowe projekcje ekonomiczne NBP, które – w porównaniu z projekcjami z listopada ubiegłego roku – wskazują na oczekiwanie wyższej niż wcześniej prognozowano ścieżki wzrostu PKB przy oczekiwanej niższej presji inflacyjnej. Prezes
NBP, Adam Glapiński, na konferencji prasowej wskazywał, iż w 2018 r. podwyżka stóp jest nieprawdopodobna, zaś jeśli miałaby nastąpić w 2019 r., to pod koniec roku. Jednym z czynników, który ma potencjał do zmiany optyki RPP na poziom stóp procentowych są, oprócz odczytów inflacyjnych i m.in. dynamiki płac, mającej wpływ na te odczyty, działania EBC w obszarze polityki monetarnej, w tym poziom stopy procentowej w strefie euro.

Bank centralny eurolandu zdecydował na zeszłotygodniowym posiedzeniu o utrzymaniu stóp procentowych oraz parametrów programu QE bez zmian, delikatnie zmieniono zaś komunikację z rynkiem na bardziej jastrzębią, poprzez
usunięcie, w komunikacie EBC, zapisu o możliwości zwiększenia skali QE, aczkolwiek jest to raczej zmiana kosmetyczna.
 
Więcej informacji w załączniku
 

Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda