BM Alior Bank - GPW Tygodniowy

16.04.2018 15:01  Komentarze giełdowe
Sytuacja rynkowa

Zeszły tydzień przyniósł wzrosty na globalnych rynkach akcji, w ślad za poprawą na Wall Street, gdzie flagowy indeks S&P500 wzrósł o 2,0%. Rynki wschodzące ogółem, mierzone indeksem MSCI EM (w walucie lokalnej) zanotowały mniejszą, bo 1,0% zwyżkę, a na ich tle pozytywnie wyróżnił się rynek krajowy (WIG: +1,6%), z uwagi na dobre zachowanie segmentu spółek o największej kapitalizacji (WIG20: +2,3%), który nierzadko zachowuje się lepiej od segmentu małej i średniej kapitalizacji w sytuacji poprawy na rynkach bazowych, co jest spowodowane istotnym udziałem kapitału zagranicznego w strukturze rynkowego obrotu akcjami.
 
Sektorowo, największy wzrost zanotowała w ubiegłym tygodniu krajowa energetyka (WIG-Energia: +7,0%), która tym samym odrobiła część strat zanotowanych w bieżącym roku kalendarzowym. Od początku roku jednak indeks sektorowy jest wciąż na znacznym minusie, przekraczającym 10%.

Na poprawę sentymentu wpływać może obserwowany w ostatnich tygodniach wzrost cen energii w obrocie hurtowym. Udany tydzień także na bankach (WIG-Banki: +3,1%), mimo kolejnego (jeszcze bardziej) gołębiego przekazu z RPP,
której posiedzenie zakończyło się w zeszłą środę.

Ostatnie odczyty inflacji konsumenckiej z krajowej gospodarki uzasadniają póki co obecny poziom stóp procentowych i nie wskazują, by sytuacja na tym polu miałaby się wkrótce zmienić – finalny odczyt CPI z piątku potwierdził odczyt flash – dynamika rzędu 1,3% rdr jest drugim z rzędu odczytem inflacyjnym niższym niż dolna granica przedziału celu
inflacyjnego NBP (1,5%).

Mimo to, sektor zachował się relatywnie lepiej niż szeroki rynek, co sugeruje, iż perspektywa utrzymywania się rekordowo niskich stóp procentowych przez dłuższy okres czasu jest już prawdopodobnie w dużej mierze zdyskontowana. Udany tydzień także dla złotego, który umocnił się zarówno do euro, jak i dolara – pozytywną informacja dla rodzimej waluty jest piątkowa decyzja agencji ratingowej S&P o podwyższeniu perspektywy krajowego ratingu ze stabilnej do pozytywnej.

Na szerokim rynku w dalszym ciągu „dołuje” spółka Getback, która dziś wyznacza nowe minima po szybko zdementowanych przez PKO BP i PFR porannych doniesieniach ze strony spółki, jakoby ta prowadziła ze wspomnianymi podmiotami negocjacje ws. pozyskania finansowania.
 
Więcej informacji w załączniku


Notowania WIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda