BM Alior Bank - GPW Tygodniowy

24.09.2018 15:33  Komentarze giełdowe
Miniony tydzień przyniósł wzrosty na globalnych rynkach akcji. MSCI ACWI wzrósł o 1,6%, a zwyżka ogarnęła zarówno rynki rozwinięte, jak i rozwijające się. W szczególności w przypadku tych drugich wyciszeniu uległa w ostatnim czasie kwestia problemów Turcji czy Argentyny, ponadto amerykański dolar, przynajmniej chwilowo, przestał wywierać presję na waluty EM.

Istotnym czynnikiem ryzyka pozostają jednak napięcia handlowe, w szczególności na linii Stany Zjednoczone – Chiny (dziś weszła w życie nowa transza dóbr, objętych cłami – kolejne 200 mld USD dóbr importowanych z Chin i 60 mld USD dóbr importowanych ze Stanów Zjednoczonych) – tym razem oba kraje „wystrzeliły” z najpotężniejszych jak dotąd „armat” w rozgrywce handlowej, wobec czego globalny optymizm (w szczególności Amerykanów, którzy ustanowili w ubiegłym tygodniu nowe rekordy notowań na głównych indeksach) może nieco zastanawiać.
 
W sprzyjającym otoczeniu zewnętrznym, krajowy WIG zanotował 1,1% zwyżkę. Spółki o dużej kapitalizacji spisały się ogółem lepiej od małych i średnich. Sektorowo, całkiem udany tydzień zanotowały spółki energetyczne (WIG-Energia: +2,6%; najlepszy tydzień od ponad trzech miesięcy), z kontynuacją w dniu dzisiejszym. Od początku roku
są one jednak w mocnej defensywie.

Pomimo co do zasady relatywnie niskich wycen przedstawicieli branży po wskaźnikach (C/Z, C/WK), sentymentowi ciążą dość blade perspektywy w kwestii wypłat dywidend, w szczególności w obliczu procedowanego projektu
pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, który nabiera jeszcze większego znaczenia w środowisku rosnących cen uprawnień do emisji CO2.

Te, w zeszłym tygodniu, powróciły do wzrostów (+10,8%), po wcześniejszej gwałtownej korekcie wywołanej, jak się szeroko
komentuje, słowami ministra Tchórzewskiego, iż sytuacja na tym rynku wymaga interwencji ze strony Komisji Europejskiej. 
 
...Więcej informacji w załączniku
 
BM Alior Bank

Notowania GPW
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda