BM Alior Bank - GPW Tygodniowy

15.10.2018 13:46  Komentarze giełdowe
Miniony tydzień przyniósł najsilniejszą od marca br. korektę na globalnym rynku akcji. Indeks agregujący zarówno rynki rozwinięte, jak i rozwijające się, MSCI ACWI, spadł o 3,9%. Zniżkę odnotował także silny do tej pory rynek amerykański, a ciążyły m.in. spółki technologiczne, jeden z głównych zwycięzców najdłuższej w historii Wall Street hossy. Rynki wschodzące ucierpiały nieco mniej, MSCI EM (w walucie lokalnej) spadł o 2,4%.

Nieco mocniej zniżkował krajowy rynek (WIG: -3,3%), ze zbliżonym spadkiem WIG20 i mWIG40 (- 3,4%) i ok. połowę mniejszym sWIG80 (-1,9%), przy czym dla tego indeksu oznacza to oczywiście pogłębienie minimów bessy. W ujęciu
sektorowym jedynie sektor spożywczy był minimalnie nad kreską, reszta indeksów branżowych zanotowała spadki, w tym sektor energetyczny (który w cztery wcześniejsze tygodnie odrabiał straty względem szerokiego rynku), i to pomimo faktu, że na horyzoncie prawdopodobnie pojawiły się jednak możliwości podwyżki cen energii elektrycznej w taryfie przeznaczonej dla gospodarstw domowych.

Tak przynajmniej wynikałoby z przywoływanej w piątek przez PAP wypowiedzi ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, z której wynika, iż państwo powinno być przygotowane na ewentualne rekompensaty dla „najuboższych obywateli” z tytułu wzrostu cen energii. Wcześniejsze wypowiedzi ministra energii sugerowały, że ceny energii w taryfie G (dla gospodarstw domowych) powinny zostać utrzymane, co stanowiło ryzyko dla wyników finansowych spółek energetycznych, w obliczu rosnących kosztów (węgiel, uprawnienia do emisji CO2, koszty pracy).
 
W bieżącym tygodniu z krajowych odczytów makro zwracamy uwagę na opublikowane już finalne dane o inflacji konsumenckiej za wrzesień (+1,9% rdr, tj. o 0,1 p.p. powyżej szacunku wstępnego), dane o dynamice zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (wtorek) oraz dynamika produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej (środa) i sprzedaży detalicznej (piątek) za wrzesień.

Z najważniejszych gospodarek świata napłyną m.in. dane o dynamice sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej dla Chin i Stanów Zjednoczonych, dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz dynamika chińskiego PKB w III kw. br. Ponadto na środę zaplanowana jest publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FED, na którym amerykański bank centralny podniósł, zgodnie z oczekiwaniami, stopę procentową o 25 pb.

W tle spodziewać się można nowych informacji ws. włoskiego budżetu i związanymi z tym napięciami między Włochami a Komisją Europejską, czy dalsze akordy negocjacji brexitowych, które są na finiszu. Uwagę inwestorów przyciągać będą także kolejne publikacje raportów za III kw. amerykańskich spółek. 

...Więcej informacji w załączniku

BM Alior Bank

Notowania mWIG40
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda