BM Alior Bank - GPW Tygodniowy

11.02.2019 12:39  Komentarze giełdowe
BM Alior Bank - GPW Tygodniowy
W bieżącym tygodniu na celowniku będą wiadomości z negocjacji handlowych na linii USA-Chiny i postanowienia do działań rządu w Stanach. W dniu dzisiejszym reprezentacja Ameryki uda się do Pekinu w celu przeprowadzenia kolejnej rundy rozmów. Rynki nieco z niecierpliwością oczekują konkretnych informacji czy decyzji po kilku już przeprowadzonych spotkaniach w perspektywie zbliżającego się terminu zakończenia wstrzymania broni przypadającego na 1 marca.

Sądząc po wypowiedziach w mediach Stany nie są skore do przedłużenia czasu pokoju. Dodatkowo prezydent D. Trump oświadczył, że nie spotka się z prezydentem Chin przed datą zapadalności. Jeśli do końca lutego nie nastąpi porozumienie, a Stany dotrzymają słowa o nieprzedłużaniu zawieszenia broni to Chiny zostaną obłożone cłami w wysokości 25 proc. na towary o wartości 200 mln USD. 

Zobacz także: Relatywna siła małych i średnich spółek z GPW

Panuje także strach, że wojny celne dotkną ostatecznie Europę, bo od połowy zeszłego roku gdy miało miejsce zawieszenie broni nie odbyły się żadne rozmowy. Dochodzą wieści, że Ameryka może wyłączyć Indie z umowy o zerowych cłach na 5,6 mld USD eksportu do Stanów ze względu na spór tyczący się polityki handlowej i inwestycyjnej.

Rozczarowujące informacje handlowe nieco oprzytomniały inwestorów i sądząc po ostatnich sesjach rynek akcji będzie raczej skłaniał się ku normalizacji. Kolejnym aspektem niekoniecznie napawającym optymizmem jest termin 15 lutego
do kiedy to jest zapauzowany shutdown, ale decyzji co dalej nie ma. Jeśli partie nie znajdą porozumienia może na nowo zostać wstrzymane działanie rządu na co prezydent, według zapowiedzi, proponuje wprowadzić stan wyjątkowy. D. Trump  podczas swojego przemówienia w zeszłym tygodniu jasno oświadczył, że „będzie miał ten mur”. We wtorek zaplanowane jest wystąpienie prezesa Fed J. Powella, w środę poznamy inflację CPI za styczeń, a w czwartek opublikowane zostaną wyniki sprzedaży detalicznej za grudzień.
 
Do gry, po tygodniowej przerwie świątecznej, wróciły Chiny a z nimi oczekiwane pobudzenie giełd. W czwartek do wiadomości podane zostaną dane tyczące się handlu zagranicznego. Tutaj prognoza dynamiki eksportu wynosi -3,3 proc. a importu -9 proc. r/r. W piątek inflacja CPI (prognoza 2 proc.). Takie przewidywania oraz mało optymistyczne wieści z negocjacji handlowych mogą dodatkowo implikować niezbyt pozytywne nastroje wśród inwestorów.
 
W tym tygodniu rynek oczekuje doniesień z frontu UE-UK. Premier T. May po ostatnich czwartkowych negocjacjach w sprawie umowy brexitowej napawa optymizmem do wypracowania kompromisu. Zaznacza, że przedstawiciele UE wyrażają wolę współpracy a rozmowy są stanowcze, ale konstruktywne. Komisja Europejska na bazie informacji o wyhamowaniu
gospodarki przewiduje, że w 2019 roku dynamika wzrostu może wynieść 1,3 proc. wobec 1,9 proc. za 2018 rok. Co do inflacji podaje prognozy 1,7 proc. w 2019 roku i 1,4 proc. w 2020.

Zobacz także: Walka o PCM rozbudzi nadzieje polskich inwestorów?
 
W Polsce oczekujemy od tego tygodnia istotnych danych makro. I tutaj w środę informacje o bilansie płatniczym, w czwartek wstępny odczyt dynamiki wzrostu PKB za IV kw. (prognoza 4,8 proc. r/r) a w piątek szacunkowy odczyt inflacji CPI za styczeń (prognoza 1 proc. r/r). W ostatnim tygodniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy na
niezmienionym poziomie. 
 
Sytuacja techniczna

Testowanie przez indeks WIG sierpniowego szczytu jak na razie pozostaje bez powodzenia. Ubiegłotygodniowa szpulka wraz z wcześniejszym wisielcem podkreśla presję oporu przy tej wartości (ok. 61,6 tys pkt.). Całość wykresu w szerszej perspektywie przypomina formację podwójnego dna z linią wybicia na wspomnianym szczycie. Analogiczny układ
podwójnego dna rozwija się dla indeksu WIG20. Jednakże również tutaj presja oporu okazuje się wysoka, ubiegłotygodniowy spadek potwierdza wcześniejszą formację wisielca grożąc dalszym obsunięciem kursu.
 
Indeks średnich spółek mWIG40 wspomagany kilkoma spółkami o największym udziale notuje przyzwoitą zwyżkę. Proces przełamania trendu spadkowego zainicjowanego wybiciem z kanału jest kontynuowany. Obecnie najbliższą barierą jest zniesienie 38,2% z wcześniejszej fali spadkowej. Wskaźniki AT w interwale tygodniowym podtrzymują wskazania kupna, RSI jest w strefie neutralnej pozostawiając sobie jeszcze przestrzeń do zwyżki.
 
Dobre nastroje wciąż udzielają się segmentowi mniejszych spółek. Indeks sWIG80 przełamał wielomiesięczną spadkową linię oporu. Luka cenowa na otwarciu ubiegłotygodniowej świecy oraz kształt marobuzu dają energię do dalszej zwyżki. Zaczyna słabnąć miernik siły trendu ADX odnoszący się jeszcze do poprzedzającego spadku.

BM Alior Bank 
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Omnichannel przyszłością rynku finansowego   SARE SA, Dariusz Piekarski - Prezes Zarządu, #320 ZE SPÓŁEK
 

Notowania GPW
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda