BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

17.05.2019 10:40  Komentarze giełdowe
BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji
Pod kątem zmian głównego indeksu WIG wczorajsza sesja przyniosła niewielkie odreagowanie wcześniejszego spadku, aczkolwiek już w poprzedzających sesjach bieżącego tygodnia była obserwowana próba stabilizacji kursu po rozpoczętej z początkiem miesiąca zniżce. Wczorajszy wzrost obrotów jest pozytywny, ale tez niska skala zwyżki kursów podkreśla, że wciąż na rynku jest obecna znaczna presja podażowa.

Wskaźnik MACD osiągnął poziom ponad 3 letniego minimum wspierając technicznie punkt wzrostowego odbicia. Po wczorajszej sesji uwagę, niestety od negatywnej strony, przykuwa wpływ decyzji europejskiego Trybunały Sprawiedliwości uznający za bezzasadne wcześniejsze stanowisko Komisji Europejskiej, że podatek handlowy mający stanowić oręż przeciwko zagranicznym sieciom handlowym i zapewnić znaczne wpływy budżetowe, jest nielegalny.

W związku z tym giełdowi przedstawiciele handlu detalicznego ze wskazaniem na DINOPL i EUROCASH poddawali się bardzo mocnej zniżce. Ale też producenci odzieży i jednocześnie sprzedawcy jak CCC i LPP również ucierpieli, chociaż LPP w znacznie mniejszym stopniu. Podobnie jak z weekendowym ograniczeniem handlu może się okazać, że strzał skierowany w zagraniczne sieci handlowe z dużą mocą uderzy również w krajowe podmioty. 
 
Trwa sezon publikacji kwartalnych wyników finansowych. Wczoraj po sesji swój raport opublikowała spółka JSW. Zaraportowany zysk operacyjny i netto istotnie, bo o blisko 20%, przekroczył konsensus rynkowy. Reakcja rynkowa, zwłaszcza w obliczu wcześniejszej silnej przeceny spółki, ma szansę być pozytywna. W ujęciu rocznym jest odnotowany dość istotny spadek zysków, o ponad 40%. Jak tłumaczy spółka zaważył na tym w segmencie węgla niższy wolumen produkcji i sprzedaży przy jednocześnie bardzo dużym wzroście kosztów gotówkowych. Ale też przepływy operacyjne były o blisko 20% wyższe niż przed rokiem.

Dziś swój raport opublikował PGNIG. Na poziomie głównym pozycji jest wykazywana zgodność z opublikowanymi z końcem kwietnia szacunkami. Zysk netto obniżył się o ponad 30% licząc r/r. Jak wskazuje spółka istotny wpływ na to miał wysoki koszt zakupu paliwa ze Wschodu (tzw. kontrakt jamalski), który jest m.in. oparty o 9-meisięczną cenę ropy Brent będącą o 30% wyższą niż przed rokiem, aczkolwiek jest to łagodzone pozyskiwaniem paliw również z innych źródeł, głównie LNG. Jednocześnie w segmencie poszukiwania i wydobycia, który ma ok. 60% udział w EBITDA grupy, niższe ceny ropy i gazu w I kw, w porównaniu do cen przed rokiem, zaważyły na lekkim obniżeniu wyniku. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na dane inflacyjne w strefie euro oraz wskaźników nastrojów Uniw. Michigan w USA.  
 
WIG w układzie dziennym


 
BM Alior Bank 


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Jak inwestować w condohotele   Enea SA, Piotr Olejniczak - Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, #253 PREZENTACJE WYNIKÓW
 

Notowania GPW
 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Po zakazie handlu kolejna decyzja rządu, która rykoszetem trafia w polski biznes, oby nie za bardzo, bo jednak CCC LPP czy Dino to nasze czołowe spółki i nie warto im rzucać kłody pod nogi.

  ~matej   (24 maja o 15:18)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • LPP dobrze rokuje na zagranicznych rynkach, więc negatywne decyzje rządu nie rzutują na całych wynikach spółki.

  ~MAF   (21 maja o 19:14)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda