Jesteś w: Strona główna » Giełda » Wiadomości giełdowe » Komentarze giełdowe

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

19.05.2017 09:32  Komentarze giełdowe
Sytuacja rynkowa

Wczorajsza sesja przyniosła kontynuację spadków na rynkach europejskich, czemu ponownie nie oparł się rynek krajowy. Dynamika spadków na krajowym rynku jednak wyhamowała, indeks WIG20 co prawda nie obronił wsparcia na 2300 punktów, jednak na zamknięciu zbliżył się do tego poziomu, odbijając się o ponad 1% od dziennego minimum, co w połączeniu z odbiciem na Wall Street (indeks S&P500 +0,37%) daje nadzieje na odreagowanie (przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej).

Bardzo mocny spadek zanotowały parkiety Ameryki Łacińskiej, w szczególności brazylijska Bovespa, która spadła o blisko 9% na fali skandalu politycznego z obecnym prezydentem kraju w roli głównej. Nie przekłada się to jednak negatywnie szerzej na globalne rynki akcyjne, w szczególności rynki wschodzące (oprócz wspomnianej Ameryki Łacińskiej), czego wyrazem może być przewaga wzrostów na dzisiejszej sesji w Azji.
 
Wyniki za I kw. br. zaraportowały spółki AMREST i MONNARI. W obu przypadkach wyniki były słabsze od konsensusu PAP. AMREST pokazał zdecydowanie słabsze od oczekiwanych marże, na co wpływ, jak informuje spółka, miały wyniki w na rynku niemieckim, gdzie spółka notuje zdecydowanie niższe marże niż w regionie CEE. Na wyniki wpłynęła także rosnąca presja płacowa na rynku Europy Centralnej, Rosji, Hiszpanii i Niemiec.

MONNARI z kolei odnotowała stratę na poziomie operacyjnym i netto (przy konsensusie PAP zakładającym zysk na poziomie, odpowiednio, 1,6 mln zł i 1,4 mln zł). Spółka odnotowała słabszą niż przed rokiem marżę brutto na sprzedaży (48,0% vs. 51,5%). Jak informuje spółka, w I kw. br. dynamicznie wyprzedawano towar z ostatniej kolekcji jesienno – zimowej, co prawdopodobnie odpowiada w istotnej części za spadek marży na „pierwszej linii”. Przyniosło to jednak spadek zapasów z tej kolekcji do poziomu 5,92% w relacji do całości zapasów spółki (z 42,4% na koniec 2016 r.).
 
W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na publikacje krajowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za kwiecień, które w poprzednim miesiącu wyraźnie zaskoczyły in plus i wskazywały na wysoką dynamiką w ujęciu rocznym. Kontrakty terminowe na główne indeksy zachodnioeuropejskie wykazują dziś póki co niewielkie zmiany. /Paweł Szewczyk/
 
Więcej informacji w załączniku


Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda